Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města pomáhají školám s obnovou počítačů

Karvinsko - Počítačové vybavení na českých základních školách je zastaralé, 44 procent z nich používá počítače starší než pět let. Vyplývá to ze zprávy, kterou v polovině září zveřejnila Česká školní inspekce (ČŠI).

6.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Miroslav Kucei

Výzkumu se v první polovině letošního roku zúčastnilo 463 základních škol. Za špatný výsledek podle inspekce může především nedostatek peněz na školách. Podle ředitelky České školní inspekce Olgy Hofmannové klesla výše dotací ze státního rozpočtu na podporu informačních technologií na školách za poslední tři roky o 80 procent.

Podle zprávy ČŠI je velká část starších počítačů pozůstatkem akce Internet do škol, která však zcela nesplnila svůj účel. Podle úředníků Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo školství během akce neúsporně utratilo zhruba 880 milionů korun.

Na rozdíl od republikových údajů je na tom Karvinsko podle vlastního průzkumu redakce Deníku lépe. A to jak díky státním penězům, tak díky příspěvkům jednotlivých radnic.

V Albrechticích si žáci počítače složili ve výuce


„Naše počítačové vybavení se snažíme neustále obnovovat. Máme sice ještě pár pozůstatků z akce Internet do škol, ale těch je jen pár. Díky vstřícnosti obce se nám daří počítačový „park“ školy udržovat moderní,“ uvedla ředitelka Základní školy v Doubravě Šárka Molíková.

Stejná situace panuje na Základní škole v Petrovicích u Karviné. „Se zastaralým počítačovým vybavením nemáme problém, všechny počítače, které máme, nejsou starší než tři roky. Obec se o nás v této záležitosti dobře stará,“ řekl ředitel školy Bořivoj Vlček.

Na Základní škole v Albrechticích na to šli ještě jinak a mohou se chlubit velmi moderními počítači. „Jsme velmi dobře vybaveni. Nenakupovali jsme hotové počítače, ale nakoupili jsme součástky a se žáky jsme během výuky informatiky složili počítače. Naše učebny jsou tedy velmi kvalitně a moderně vybaveny,“ popsal nevšední přístup k vybavování počítačové učebny ředitel albrechtické základní školy Zdeněk Feber.

Počítače do škol platí město


Ve větších městech se o obnovu vybavení počítačových učeben starají radnice. „Již druhým rokem přispíváme částkou půl milionu korun na modernizaci počítačových učeben v základních školách. Tato částka je každým rokem rozdělena mezi dvě školy, každá tedy získá 250 tisíc. To znamená, že naše školy mohou nakoupit nové vybavení počítačových učeben každé tři roky,“ popsal situaci v českotěšínských školách místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Také karvinský magistrát nenechává své školy, aby celou situaci řešily samy. „Všech 12 našich základních škol má už počítačové nebo dokonce multimediální učebny buď z peněz radnice, nebo státu,“ uvedl náměstek primátora Petr Juras.

Podle něj je počítač pro žáka pomůcka, a její pořízení by tudíž měl platit stát. „Město jako zřizovatel je spíše „průtokový ohřívač“ na státní peníze, které jdou přesně adresně na tzv. normožáka. Jenže peněz je málo a cokoli chceme vylepšit, platíme samozřejmě nad rámec těchto mandatorních výdajů my sami. Školám stačí tak na obnovu základních pomůcek. Velké peníze na nové počítače a multimediální učebny jdou každoročně z městské kasy,“ vysvětlil Juras.

Školy také využívají granty


Jen letos přispěl karvinský magistrát na modernizacipočítačových učeben na pěti školách více než půldruhým milionem korun. „A tato částka nezahrnuje peníze na počítače a jinou techniku. Počítače pro pedagogy a další personál škol se pořizují výlučně za peníze z městské kasy.

„Ovšem nejen z městského rozpočtu, ale peníze úspěšně získáváme také z dotací. Letos budeme žádat například o další peníze na modernizaci za 10 milionů u Evropské unie. Z toho je jasné, že i funkční počítače z radnice, byť mají třeba tři a více let provozu za sebou, dáváme školám nebo dalším našim příspěvkovým organizacím, protože ještě mohou dobře sloužit,“ tvrdí Juras s tím, že zatím poslední vyřazené počítače z radnice šly do škol letos v létě.

Také školy v Orlové a v Bohumíně byly před lety plošně vybaveny počítači v rámci projektu Internet do škol. Tyto počítače již samozřejmě zestárly a radnice se snaží školám vypomáhat s obnovou.

„Bohumínské školy si postupně dovybavují tyto pomůcky z různých grantových projektů. Novinkou jsou i notebookové třídy. Samozřejmě tyto pomůcky jsou financovány také z rozpočtu škol, z provozních dotací od zřizovatele, tedy města,“ přiblížila situaci v Bohumíně mluvčí tamní radnice Lucie Balcarová.

Autor: Gabriela Cichá

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Auto v centru Havířova při nehodě zničilo semafor pro chodce.
AKTUALIZUJEME
4

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

V minulé sezoně se povedlo fotbalistům Doubravy vyhrát okresní přebor. I díky tomu budou teď v televizi.

Doubrava přiveze autobus fandů

Díky voličským průkazům budou lidé z Karvinska volit po celém světě

Karvinsko – Téměř dva tisíce voličských průkazů vydaly letos městské a obecní úřady na Karvinsku lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přistoupí k volebním urnám mimo své trvalé bydliště.

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydávame na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako dvanácté přišly na řadu Horní Bludovice.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

77letá žena byla v pátek ráno sražena osobním automobilem, když v Petřvaldě přecházela frekventovanou silnici.

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení