Umělecká díla byla vytvořená v rámci mezinárodního sochařského sympozia Lípa Havířov 2009. Jejich autoři jsou studenti Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, Michal Čechura z Plzně a Jakub Dorňák ze Zlína. Své práce zhotovili přímo v areálu havířovské umělecké školy. Trvalo jim to jeden měsíc.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Výběr výtvarníků vysvětlil akademický malíř Martin Pawera. „V minulém roce se z důvodu nedostatků finančních prostředků sympozium nekonalo a tedy tak trochu znovu začínáme, považoval jsem za příznačné pozvat letos výtvarné zástupce nejmladší generace. A tak se nabízí možnost zhlédnout díla a prodiskutovat názory na život a umění s představiteli nastupující vlny,“ řekl zakladatel sochařského sympozia, jehož první ročník se konal v roce 2001.

Tehdy představil své nepojmenované dílo ostravský sochař Jan Gajda. Od té doby přibývají plastiky od různých známých i měně známých umělců. „Jsem ráda, že se po dvou letech díky finančnímu příspěvku města Havířova opět můžeme setkat na tomto místě. Od letošního roku budeme v sympoziu pokračovat už jako bienále,“ informovala na vernisáži ředitelka ZUŠ Bohuslava Martinů Dagmar Štefková.