„I díky tomu jsem se o válečném období snažil co nejvíce dozvědět a současně jsem začal sbírat i různé artefakty z této doby,“ říká sběratel.

Do lesa s detektorem kovu vyrazil i před pár dny v Petrovicích u Karviné, kde se mu rozezvučel přístroj ve chvíli, kdy se blížil k nevybuchlé munici. Na místě našel tři dělostřelecké granáty pocházející z druhé světové války, které byly plně funkční. Proto ihned nebezpečný nález nahlásil na policii, kde se postarali o odborné zneškodnění

„To, že narazím na nějaké pozůstatky boje, se stává často. Pro odkazy doby válečné také koneckonců na různá místa vyrážím,“ tvrdí Hrubý.

Jeho úlovky jsou různé, počínaje náboji, mincemi, identifikačními známkami, metály, až po Rakousko-Uherskou orlici z dragounské důstojnické kožené přilby, které si dle svých slov váží asi nejvíce.

Do pátrání po válečných militárních a osudech vojáků se hledač pokladů pouští jak v nejbližším okolí, tak i na vzdálenějších místech. „Před nedávnem jsem například narazil na krásnou lokalitu v Těšíně. Také se chystáme na týden do Východních Karpat, ale hledat se dá i na Šumavě a po celém území České Republiky kde se něco dělo či válčilo. Mým snem je vyrazit jednou do Francie, kde bojoval můj děd jako řadový voják Wehrmachtu, tak jako většina mužů ze Slezska. Samozřejmě vás například nenechají chodit s detektorem kovu po pláži v Normandii, protože jsou to pietní místa, kde umírali tisíce mužů. Ti si proto zaslouží nějakou tu úctu, ale jsou tam další zajímavá místa. Hodně mě láká i Rusko,“ vzhlíží do budoucnosti Aleš Hrubý.

V ne tak obvyklé kratochvíli není dle svých slov na Karvinsku sám. „Mám tři kamarády, s kterými chodíme hledat. Jak často vyrážím, to záleží na situaci. Často se rozhoduji okamžitě, například když přijdu domů a není do čeho píchnout, vezmu detektor a vyrážím hledat,“ dodává muž se zájmem o historii.