Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důl Lazy může díky souhlasu města těžit dále

Orlová – Obyvatelům staré části Orlové budou i v dalších letech znepříjemňovat život důlní otřesy z nedalekého Dolu Lazy. Těžba na této šachtě totiž bude pokračovat, město už s dalším dobýváním vyslovilo souhlas poté, co se OKD zavázalo splnit podmínky, které si město stanovilo v rámci studie vlivu těžby na životní prostředí (EIA).

2.11.2009
SDÍLEJ:

Důl Lazy v Orlové.Foto: Libor Běčák

„Naše podmínky v rámci EIA se týkaly právě z velké části otřesové činnosti a protiotřesových opatření,“ zdůraznil orlovský místostarosta a předseda hornické komise při zastupitelstvu Radislav Mojžíšek.

Protože časté otřesy vyvolané buď přímo neřízeným pohybem horniny, anebo protiotřesovou střelbou v dole sužují obyvatele staré části města ze všeho nejvíc, chtějí lidé z radnice, aby pracovníci Dolu Lazy obyvatelstvo o plánovaných protiotřesových pracech informovalo.

„OKD se zavázalo tuto podmínku respektovat. Jakým způsobem to provedou, jestli to bude například formou SMS zpráv,“ to ale nevíme,“ dodal Mojžíšek.
Další „třecí plochou“ mezi dolem a lidmi z historického jádra Orlové jsou důlní vlivy. Ty totiž poškozují nejen pozemky, ale především nemovitosti jak státní a obecní, tak soukromé.

„Dalším naším požadavkem byla tzv. pasportizace objektů, abychom měli zaznamenán nějaký výchozí stav, a snáze zjistili nové poruchy a praskliny,“ vysvětlil Mojžíšek.

Právě odškodňování majitelů nemovitostí v okolí Starého náměstí, ale též v lokalitách Lazy nebo Zimný důl je častým zdrojem sporů. Své o tom ví například majitel jednoho z největších domů na orlovském náměstí, Antonín Macura, jenž s OKD vede ve věci odškodnění svého, údajně těžbou poškozeného domu, dlouholetý soudní spor.

Kromě zmapování statu quo radnice také v rámci studie EIA požaduje pravidelné kontroly sledovaných domů, jež poškozují či ohrožují důlní vlivy.
„Důvod je jasný: dohodnout se náprávach na poškozených nemovitostech,“ dodal místostarosta Orlové.

Kromě vypořádávání důlních škod zajímá nejen orlovské radní také situace po roce 2015. Právě do tohoto roku má platnost projednávaná studie EIA.
Co bude pak? „To bychom právě také rádi věděli. Co víme, je to, že další zásoby uhlí na Lazech jsou ve velkých hloubkách, tzv. ostravských slojích, a je otázka, zda se těžařům ekonomicky vyplatí, toto uhlí dobývat. Do konce tohoto roku by nám OKD mělo oznámit, zda plánuje těžbu na tomto dole i po roce 2015.

Nepřímo to potvrdila zastupující mluvčí OKD Zuzana Koláriková. „Diskuze o ukončení těžby na Dole Lazy není na pořadu dne,“ sdělila v tiskovém dotazu.
S velkým napětím očekávají lidé z radnice, ale též obyvatelé orlovské části Výhoda, stanovisko OKD ohledně rozšíření dobývacího pole právě pod lokalitu Výhoda. Rozhodnutí, zda se tam bude těžit, má podle Mojžíška padnout do konce tohoto roku.

Autor: Tomáš Januszek

2.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Autobusové stanoviště v Českém Těšíně.
9

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Hlavní je člověka povzbudit, říkají dobrovolníci a sociální pracovníci

Každým rokem uděluje Karviná vybraným jedincům ocenění za dlouholetou práci v sociální oblasti. Své pracovníky přitom na výroční ceny nominují sami poskytovatelé, spolky a organizace, kde dotyční působí. A nejinak tomu bylo i letos.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení