Často dávají do zástavy věci, kterých by se normálně nevzdali, neboť pro ně mají nevyčíslitelnou osobní hodnotu, ale nyní intenzivněji potřebují finanční hotovost.

Zvýšený zájem o zastavení potvrzují samotní zastavárníci v regionu. Svoje jméno do novin však nechtěl uvést ani jeden z nich. „Ano, zaznamenávám zvýšený zájem o zástavu od lidí, kteří nemají peníze. Nabízí ledacos, od šperků, techniky až po drobnosti. Samozřejmě neberu vše – například neznačkové zboží, přestože v záruce, odmítám. Mnoho lidí si totiž ze zástavy zpět svou věc nevykoupí a mě to leží ve výloze jako neprodejné. Přestože je věc v záruce,“ uvedl muž z jedné ze zastaváren v Karviné-Novém Městě.

Dodal, že velmi dobře se naopak prodávají šperky. „Ty jsou v zastavárnách levné – a dají se najít různé zajímavé kousky,“ tvrdí muž.

Podobná situace panuje také v Orlové a tamních zastavárnách. „Období krize pociťujeme hlavně při zastavováni zlata. Zatímco mnohé jiné zboží, jako třeba mobilní telefony, se už zastavuje minimálně, zlato má pořad svou hodnotu. Dříve ho lidé přinášeli s tím, že rychle potřebovali peníze a zlato si po zaplacení úroku zase brávali zpět. Dnes se krize projevuje stale častěji s tím, že mnozí zákazníci již peníze na zpětné vyzvednuti zlata nemají,“ popsal současnou situaci oslovený obchodník jedné orlovské zastavárny a doplnil, že lidí, kteří nyní využívají jejich služeb, přibylo.

Snad jen v českotěšínských zastavárnách nepocítili „nával“. „Počty našich zákazníků jsou stabilní, jen se stále obměňují a staré střídají noví. Také blížící se Vánoce se na větším počtu neprojevují, snad jen, když je termín platby za elektřinu či když začíná školní rok, máme klientů více,“ ochotně popsala situace v českotěšínské zastavárně tamní pracovnice.

Lidé se v dnešní krizové době snaží zastavit všechno, mnohdy i to, co nemá žádnou hodnotu. „Mám své stálé zákazníky, kteří žijí od výplaty k výplatě, nebo spíše od sociálních dávek k sociálním dávkám. Ti si pro své věci obvykle přijdou. Ale poslední asi rok přicházejí i noví lidé, kteří tady nikdy nebyli – zjevně jim chybí hotovost. Občas mají někteří přehnanou představu o tom, co lze nabídnout. Nosí sem věci, které hodnotu nemají, a když, tak haléřovou,“ doplnil další z karvinských zastavárníků.

Jeho orlovský kolega přidal perličku o tom, jak lidé chtěli zastavit sadu porcelánových hrnečků. „Někteří návštěvníci se nás zastavárníky snaží různě přemluvit, abych do zástavy vzali věc bez hodnoty. Věřím, že jsou v zoufalé situaci, ale pokud vezmu do zástavy starý telefonní přístroj, bez fotoaparátu, v životě už se jej nezbavím. Nebo obyčejné automatické fotoaparáty na filmy. Chápu, že ten člověk je v mizerné situaci, ale já také musím myslet na obživu,“ upozornil majitel zastavárny.