Havířov vyhlášku přijal v roce 2004 po několika tragických útocích psů na člověka. Poslední kapkou byl útok agresivního psa na tehdy čtyřletou dívenku na dětském hřišti. Zastupitelé následně schválili vyhlášku, která pejskaře nutí mít psy na vodítku a s náhubkem. Výjimku mají pouze plemena, které pravé psy připomínají jen vzdáleně.

Město také vyčlenilo plochy, kde je možné psy pustit na volno. Úředníci havířovského magistrátu za výběr některých lokalit čelili kritice, že vybírali slepě a bez rozumu. Psům vyhradili například jeden z mála rovných plácků, který do té doby děti využívaly jako fotbalové hřiště.

Ze všech vyhrazených ploch je dostatečně oplocena jen jedna, a to poblíž ulice J. Seiferta. Ze všech ostatních by pes mohl kdykoli utéct. Dojem oploceného výběhu budí plocha za policejním okrskem v centru města. Plotem se však bez problémů protáhnou i psi větších plemen. U dalších oplocených ploch je pletivo děravé, nebo jen kolem části lokality. Podle nařízení však ani na vyhrazených plochách nesmí pejskař nad psem ztratit kontrolu a pokud si není jistý, nesmí mu sundat ani náhubek.

Pro lépe zajištěné výběhy přitom Havířovští nemusejí vymýšlet nic nového. Inspiraci mohou získat ve městech, kde se psům a pejskařům věnují s větším důrazem. K téměř dokonalosti to dotáhli radní v zahraničních městech. Například v dánské Kodani mají pejskaři malé oplocené výběhy i na středových dělících pásech, další jsou ve dvorcích historického jádra. Oplocené výběhy mají k plné spokojenosti pejskařů také v polském městě Gdaňsk.

„V současné době je vymezeno celkem deset ploch pro volný pohyb psů. Pokud nejsou plochy pro volný pohyb psů vymezeny plotem nebo není-li zaručen neustálý přehled o psovi po celou dobu jeho pohybu, je volný pohyb psa bez náhubku nepřípustný s výjimkou psů trpasličího vzrůstu a psů krátkolebých, kteří náhubek mít nemusí. Plot je kolem ploch na ulicích Sv. Čecha, J. Seiferta, Těšínské a Nový Svět,“ informovala mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková s tím, že u výběhu u ulice J. Seiferta bylo oplocení letos opraveno.

V každém z výběhů bylo v průběhu roku provedeno čtyřikrát sečení trávy a byly doplňovány papírové pytlíky na psí exkrementy. Na území celého města bylo doplněno zhruba 18 tisíc pytlíků. Náklady na roční údržbu ploch pro psy činí 263 tisíc korun, přičemž největší položkou je sečení trávy, která si vyžádala 256 tisíc,“ dodala Pondělíčková.