Spolu s dvacítkou dalších zájemců, od náctiletých až po seniory, se nedávno zúčastnila akce pro veřejnost nazvané Hrneček z Těšína, kterou uspořádalo Muzeum Těšínska a dotovalo město Český Těšín. Jejím cílem bylo seznámit veřejnost s lidovým zdobením keramiky.

„Témata pro workshopy, které muzeum organizuje, mají spojitost s historií Těšínska. Děláme je proto, abychom oživili tradice a lidem připomněli zapomenutá řemesla, která tady byla zastoupena v hojné míře,“ uvedla programová pracovnice muzea Nikola Kokešová. Dílny probíhaly pod odborným vedením paní Elišky Svatoňové z pobočky Muzea Těšínska v Havířově.

Než se všichni pustili do zdobení hrníčků, paní Eliška krátce připomněla historii výroby keramiky na Těšínsku, která se tady začala dělat již v slovanském období, to je 8. století, a přetrvala stovky let. „Poslední keramické dílny zanikly na Těšínsku ve čtyřicátých letech 20. století,“ informovala.

Takových dílen byly v regionu na dvě stovky, od Bohumína, přes Horní Suchou, Dolní a Horní Bludovice, Žukov, Těšín, Frýdek a jejich okolí až po Jablunkov, protože zde byla bohatá naleziště keramické hlíny. A vyráběly se nejen hrníčky, ale také džbány, nádoby pro uchovávání potravin, dvojáky, různé formy na pečení, např. i ve tvaru děťátka, v nichž se peklo těsto k narození miminka apod. Pro dekoraci sloužily hlavně motivy rostlinné, někdy také zvířecí.

Převažovaly barvy hnědá, zelená a modrá, někdy i červená, a to zejména v okolí Jablunkova. Dalších zajímavosti padla celá řada. „Bylo to velmi přínosné, dozvěděli jsme se moc vzácných informací a naučili zdobit keramiku. K těmto věcem se člověk jen tak nedostane, je dobře, že muzeum tyto akce organizuje,“ prohlásila seniorka Ludmila Hlinková, která se aktivit pořádaných muzeem zúčastňuje pravidelně.

Emilie Świdrová