Lidí bez práce je nyní v okrese 20 667. Je to sice o 373 osob méně než v září, ale současně o více než čtyři tisíce více než před rokem. Okresní míra nezaměstnanosti nyní činí 14,1 procenta. Z pěti mikroregionů je na tom nejhůře Karviná, kde míra nezaměstnanosti stále atakuje hranici 16 procent. Naopak nejnižší míra nezaměstnanosti je stále v Bohumíně a Českém Těšíně, kde se drží pod 13 procenty.

Na Karvinsku je nyní oficiálně hlášeno 341 volných míst, ze kterých je 140 určeno pro práci v černouhelných dolech. Vedle horníků mají zaměstnavatelé zájem o pomocné dělníky na stavbách, zedníky a elektrikáře. Naopak nejčastěji bývají propouštěni prodavači, číšníci a servírky.

V průběhu října bylo na Karvinsku zahájeno 46 rekvalifikačních kurzů pro 336 účastníků. Nejvíce osob bylo zařazeno do kurzu obsluhy osobního počítače (66), kurzu pro hostinskou činnost (23), kurzu pro svařování (18) a kurzu pro ekonoma malé a střední firmy (13). Rovněž bylo zahájeno 11 poradenských programů pro 134 účastníků. V rámci projektu „Vzdělávejte se!“ bylo v průběhu října podáno 29 žádostí od 7 zaměstnavatelů pro 473 osob. Uzavřeno bylo 21 dohod se 7 zaměstnavateli pro 380 osob.

„Říjen byl výjimečný především nejnižším počtem nově evidovaných uchazečů v tomto roce, který měl vliv na další meziměsíční pokles stavu uchazečů a míry nezaměstnanosti. Nepříznivá ekonomická situace sice nadále přetrvává, ale poptávka po pracovní síle neklesla ani v říjnu. Přestože hromadné propouštění zaměstnanců nahlásili během října dva zaměstnavatelé a o souhlas s poskytováním náhrady mzdy ve výši 60 procent při překážkách v práci dle § 209 ZP požádal 1 subjekt, daří se částečně pomocí nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti eliminovat nepříznivý vývoj u některých zaměstnavatelů. Zaměstnavatelé pak lépe překonávají ekonomické problémy bez nutnosti propouštění zaměstnanců. Další prognóza vývoje je složitá, neboť z letošní praxe vyplývá, že změny mohou být velmi náhlé a neočekávané a mohou výrazně změnit situaci na trhu práce. Již nyní však lze předpokládat postupný nárůst nezaměstnanosti, který každoročně souvisí s ukončením mnohých sezónních výrob nebo služeb,“ informoval ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna.