Cestující jsou znechuceni a vedení stanic se snaží najít vyřešení tohoto vleklého problému, který se s ubývající teplotou a zimním počasím vždy stupňuje.

„Je to dlouhodobá záležitost, kterou se již roky snažíme vyřešit a tento nešvar vymýtit. Ve městě dokonce vznikl azylový dům pro bezdomovce, ale problém se tím nepodařilo vyřešit,“ uvedla přednostka osobní stanice Český Těšín Svatava Pejšková.

Budova nádraží, která sotva před pár lety prošla náročnou rekonstrukcí do své původní podoby, také díky chování bezdomovců dostává pěkně na frak.

„Ano dochází i k poškozování majetku. Snažíme se všechno řešit, ale pořád zde platí skutečnost, že Listina osobních práv a svobod je všemu nadřazena a pokud někdo nechce do azylového domu a netropí v hale výtržnosti, nemůžeme jej vykázat,“ uvedla přednostka stanice.

O bezdomovcích na nádraží dobře vědí také strážníci. „Na nádraží jezdíme minimálně jednou denně. Lidé jsou už na bezdomovce alergičtí, a tak nás volají jen proto, že bezdomovci prostě v nádražní hale jsou. Pokud však jen posedávají a nedělají nepořádek, nemůžeme je vykázat ven, neboť k tomu není důvod,“ uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

Bezdomovce tedy mohou vykázat či vyvést jen tehdy, pokud tropí výtržnosti.

Každodenní „bojují“ s bezdomovci na nádraží i strážníci v Karviné. „Nepomáhá ani to, že jen 150 metrů od nádraží je pro bezdomovce přístupný azylový dům. Tam už jsme se je snažili opakovaně dostat, ale je tam režim, který oni nehodlají většinou akceptovat,“ tvrdí ředitel karvinských strážníků Petr Bičej.

Do řešení problému s bezdomovci se rozhodly aktivněji zapojit i České dráhy.

„Nedávno jsme začali pracovat na projektu zabezpečení stanic pro ochranu majetku, bezpečnosti našich cestujících, čistoty, zajištění klidu a pořádku. Bylo vytipováno zhruba sto dvacet stanic v rámci celé ČR, kde bychom rádi zajistili tuto službu. Během velmi krátké doby budou prostřednictvím regionálních správ majetku ČD vypsána výběrová řízení na bezpečnostní agentury, které budou tuto službu zajišťovat,“ popsala chystané změny regionální mluvčí Kateřina Šubová.

Dodala, že služba nebude nepřetržitá. „Přesný čas a doba práce agentury v objektu bude stanovena dle jednotlivých potřeb daných výpravních budov. Zajištění této služby bude od 1. prosince 2009 do konce března 2010. Výpravní budova v Českém Těšíně i Karviné jsou na seznamu těchto stanic,“ doplnila Šubová.

V Havířově zaznamenali mimo zimní období tradiční zklidnění situace a problémy s bezdomovci byly na vlakovém nádraží spíš ojedinělé.

„Bezdomovci se přestěhovali hlavně do okolí hypermarketů. S příchodem chladnějšího počasí se jejich pobyt v čekárnách určitě zvýší, stejně jako roky předtím,“ řekla jedna z pokladních.

Vedoucí havířovského nádraží ČD se snaží pobyt bezdomovců na nádraží alespoň omezit, když v noci budovu zamyká. Bezdomovci poté hledají mnohdy jiný azyl, když chtějí strávit noc na jednom místě.