Místo sebe totiž chrání pouze své okolí. Redakci Deníku se navíc podařilo bez větších problémů objednat okamžitě několik tisíc kusů. Lidé nejsou většinou vůbec informováni o tom, že roušky slouží pouze k ochraně okolí. Mají zabránit tomu, aby nemocný člověk nenakazil někoho dalšího. I když nutno poznamenat, že částečnou ochranu poskytují.

Když se někdo chce před nákazou opravdu chránit, musí sáhnout po filtrační polomasce (respirátoru), nejlépe třídy FFP3. Ta má téměř stoprocentní účinnost a dá se na trhu sehnat i za částku pohybující se kolem padesáti až šedesáti korun. V lékárnách jsou ale nabízeny podstatně dražší od renomovaných zdravotnických firem.

Nabídka na internetu je pestrá. Obchodníci přitom přiznávají, že výrobci jsou momentálně přetíženi a objednávky plní nepravidelně.

„Co se týká filtračních polomasek, máme jich v různých provedeních k okamžité expedici poměrně dost, tedy u každého typu v řádech tisíců. Víme, že výrobci jsou momentálně hodně vytíženi a že je nedostatek respirátorů ve třídě FFP3 proti bakteriím a virům. Některé jsme kvůli vyprodání dočasně stáhli z nabídky, ale hned jsme ji doplnili jinými,“ řekla prodávající z pražské pobočky firmy PÍCHA Safety Jitka Kolářová.

Strašák nákazy virem H1N1, známé jako prasečí chřipka, se nevyhnul ani Karvinsku. I zde lékárny roušky vesměs nemají a na další zatím marně čekají. Výskyt výše zmiňované nemoci je přitom minimální a nikdo této nákaze nepodlehl. Například v Havířově momentálně žádný nakažený virem H1N1 není znám.

„Naposledy byl u nás hospitalizován jeden pacient s prasečí chřipkou minulý týden. Ten byl bez problémů po třech dnech propuštěn do domácího léčení,“ potvrdila mluvčí havířovské nemocnice Jana Zlattnerová.

Lidem stačí ke zvýšené aktivitě pouze fáma nebo náznak nemoci. Stejně tak tomu bylo v posledním případě u studenta prvního ročníku havířovské Hotelové školy. Okamžitě se vynořily zaručené zprávy o nemoci, ale jak se nakonec ukázalo, měl student jen příznaky, a nakonec se u něj prokázal zápal plic.

Na Karvinsku se letos potvrdil výskyt viru H1N1 u deseti pacientů. Poslední zaznamenaný případ pochází ze září. Většinou šlo o dospělé osoby, z nichž část se nakazila při pobytu v zahraničí.