„To je docela rozumné opatření. Já sice nemám u dětských pacientů nějaký rapidní nárůst respiračních onemocnění, ale vím, že jiní kolegové ano. Když se ta vlna nemocnosti přibrzdí hned na začátku, je to jen dobře,“ řekla orlovská dětská lékařka Danuta Chwajolová.

Zvýšený počet nemocných dětských pacientů hlásí také lékařka Hana Borská, která má ordinaci v Karviné-Ráji. „Tento týden to opravdu vyletělo. Jen v pondělí jsme měli 40 pacientů s respiračními problémy. A slyšela jsem, že nemocnost ve školách v okolí je opravdu vysoká,“ uvedla Borská.

Ve Stonavě musel ředitel tamní základní školy Zdeněk Lusk, který sám trpí vysokými horečkami, také nechat doma žáky z vyššího stupně, kde v třídách zůstalo v lavicích pouze 15 dětí.

Doma už dnes zůstanou děti ze Základní školy Havlíčkova v Českém Těšíně. Ze tří stovek jich dnes chybělo přes sto. Do školy, pokud se situace nijak dramaticky nezmění, se vrátí až ve středu.

„Škola radnici požádala o mimořádné volno a vzhledem k situaci jsme jí okamžitě vyhověli. Ředitelé jiných škol nám prozatím mimořádně vysoký počet nemocných nehlásí,“ uvedla mluvčí radnice Dorota Havlíková.

Školáky a dospělé však podle lékařů netrápí klasická chřipka, v naprosté většině případů jde o virózy a respirační onemocnění horních cest dýchacích. „Virus chřipky zatím nebyl izolován,“ stojí na webových stránkách karvinské pobočky Krajské hygienické stanice.

Volno kvůli vysokému počtu nemocných dětí však nemají zdaleka ve všech školách. Podle zjištění redakce na většině základních škol v Orlové a Bohumíně bude v pondělí normálně probíhat výuka.

Na vysokou nemocnost si stěžuje také havířovská lékařka Xenie Rafajová. „Letos máme mnoho nemocných dětí už od poloviny září, což je oproti jiným rokům dost brzy,“ uvedla lékařka.