Na tomto místě by totiž v budoucnu měly vyrůst rodinné domky. Tak to stojí v nové územní studii, kterou mají již brzy schvalovat zastupitelé.

„Zahrádky na tyto plochy do budoucna nepatří. Podle naší vize by ulice Petra Cingra měla v budoucnu znamenat pro obyvatele Bohumína synonymum pro lepší bydlení ve městě. Chceme, aby tato lokalita v přední části od ulice Osvoboditelů přecházela ze zástavby činžovních domů, a to i tří nebo čtyřpodlažních, až potom k ulici Ostravské, kde budou rodinné domy,“ vysvětlila pro bohumínskou televizi vedoucí majetkového odboru v Bohumíně Eva Drdová.

Zahrádkáři z toho radost nemají, na radnici už také putovala petice.

„Myslím si, že kdyby nás přizvali k projednávání, bylo by možné zvážit řešení, zda i v případě výstavby nám nelze zahrádky zachovat. Podle mého by to možné bylo,“ řekla tamní zahrádkářka Zdeňka Dominiková.

Petici již podepsalo sedm zahrádkářů, kteří si poté vše šli vyjasnit s představiteli města ke kulatému stolu.

„Přestože lidé mají zahrádky jen v nájmu a ten lze vypovědět, víme, že na zahrádkách dlouhodobě hospodaří a mají k nim vztah. Proto jsme je všechny vyzvali k jednání. Pozemky pro realizaci plánů potřebujeme, a proto byly v minulosti jen pronajaty, abychom je mohli využít. Budou zde moci zůstat tak dlouho, dokud to bude možné, a kdo bude chtít založit zahrádku novou, pomůžeme mu,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Alternativou, kterou město zahrádkářům nabídlo, je možnost přednostně odkoupit vhodné pozemky v Ovocné ulici u Kališova jezera ve Starém Bohumíně, které město bude v příštím roce nabízet k prodeji. „Dlouholetí zahrádkáři by tak měli šanci pokračovat ve svých aktivitách,“ dodala mluvčí města Lucie Balcarová.

Na místě se v současnosti nachází dohromady přibližně padesát zahrádek, rušení se nedotkne zahrádkářské osady v zadní části lokality, zmizet by mělo jedenáct zahrádek na začátku ulice Petra Cingra.