„Jako dnes si pamatuji, když jsem v deseti letech postavil prvního větroně a pojmenoval jsem ho „Káně“. Ten model jsme stavěli s instruktory z aeroklubu OKD v Petřvaldě, kde jsem začal jako klučina docházet. Model jsme stavěli půl roku, chlapi mi ho vytáhli na stometrové šňůře a větroň do pěti minut zmizel,“ říká dnes již s úsměvem modelář Bohumír Kania.

Tehdy mu ovšem do smíchu nebylo. „Jako kluk jsem to oplakal, ale o to větší radost jsem měl na druhý den, když jsem došel na letiště a svůj model tam uviděl. Našel a přinesl mi ho nedalekobydlící sedlák,“ říká stále aktivní modelář.

Na jednoho z nejstarších, ale také nejaktivnějších modelářů mohli lidé narazit v rámci výstavy klubové a spolkové činnosti v Orlové, která proběhla v minulém týdnu. „V současnosti jsem členem Model klubu Orlová, který se tady také prezentuje. Jsem už pět let v důchodu, takže mám teď na svůj koníček více času než dříve, a proto jsem na stará kolena vstoupil do tohoto spolku. Mám postaveno asi deset modelů, se kterými se vydávám dvakrát, třikrát týdně na letiště. Letos jsem takto „nalítal“ zhruba 120 hodin,“ užívá si volného času Kania.

Ještě když se věnoval zaměstnání a výchově svých synů, tolik času na modelařinu nebylo. „Před takovými dvaceti lety navíc bylo postavení modelu mnohem náročnější než teď. Takový model jsem tehdy stavěl tři, čtyři měsíce. Kdežto dneska nám Čína dělá dokonalé stavebnice, že to někdy postavíte do týdne. Kdysi navíc bylo třeba se věnovat výchově svých dětí. Ty jsem se snažil vést k tomu, aby pokračovali v této mé zálibě, ale je uchvátila hudba. Ale to se samozřejmě nic neděje, mají svůj život,“ uvědomuje si od neděle dvaasedmdesátiletý muž.

I on má ve sbírce několik skvostů, na které je podle svých slov obzvláště hrdý. „Nejvíce pyšný jsem na repliku modelu z roku 1947 Káně. Udělal jsem ho trochu větší než originál a dal jsem tam elektromotor, takže to není jen čistě vetroň. Dalším oblíbeným modelem je větroň, který má tři metry rozpětí a jmenuje se Max Fly. Před dvaceti lety jsem si ho nechal z jednoho amerického časopisu udělat jedna ku jedné,“ dodal Kania.