„Na cestu podle nich nejde po setmění pořádně vidět, chybí osvětlení podél cesty, odrazky na patnících podél silnice jsou díky husté dopravě špinavé a prakticky neslouží svému účelu. Po obnově volá také bílá střední dělící čára – především úsek v úseku za Dolem Karviná ve směru na Ostravu,“ líčí situace jeden z řidičů, který tudy pravidelně projíždí.

Kdo je na vině? Ředitelství silnic a dálnic, jež je vlastníkem komunikace, podle slov svých zástupců dělá, co je v jeho silách. „Co se týče špinavých odrazek, je to spíše otázka pro firmy, jejichž nákladní auta silnici odrazky neustále znečišťuje. Snažíme se je pravidelně očišťovat, ale to bychom museli stát s kýblem vody u silnice nepřetržitě,“ tvrdí referent z Ředitelství silnic a dálnic Ivan Velebnovský.

To však nic nemění na tom, že viditelnost je zde špatná a nezdá se, že by město, které může umístit podél silnice veřejné osvětlení, výraznou formu pomoci řidičům vážněji zvažuje.

„Plánujeme obnovu osvětlení pouze v místě hřbitova a kostela sv. Petra z Alkantary, pochopitelné je osvětlení zastávek veřejné dopravy. Jinak žádné město u nás nemá už osvětlené neobydlené okolí silnic mimo obytné zóny. Důležité je především to, aby byla osvětlena místa, kde je pohyb lidí, nikoli neobydlené lokality, kde je „jen silnice“ a kde se ve dne, natož za tmy, chodci prakticky nevyskytují,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Co ovšem bezpečí řidičů, kteří tudy každý den projíždějí? „Chápu některé objektivní příčiny špatného stavu. Nechápu ale, proč tak nebezpečný úsek není ošetřován nadstandardně a například vodorovné značení pruhy tam není obnovováno včas, ale čeká se, až dojde k nejhoršímu," ptá se nespokojený řidič Richard Kutěj.

Podle něj na této silnici kvůli jejímu zanedbanému stavu denně riskují zdraví tisíce lidí. "Obzvláště teď na podzim, kdy je většinu dne tma, by se vodorovné značení mělo dát do pořádku. Nebo je snad správce cesty bude obnovovat, až napadne sníh?“ ptá se jeden z řidičů.

Dodává, že na ne zcela bezpečný provoz na Ostravské ulic si stěžuje více řidičů - prakticky každý, kdo tudy pravidelně projíždí.

Také zástupci města souhlasí s tím, že minimálně v otázce obnovy vodorovného bílého značení je nutno jednat co nejrychleji. "Vyzveme ŘSD jako vlastníka silnice, aby nechal obnovit vodorovné bílé značení, protože to, že není vidět, prokazatelně snižuje celkovou viditelnost při jízdě,“ dodala Swiderová.