„Situace s bezdomovci se v našem městě zhoršila. Počet těchto osob neustále stoupá. Dá se říct, že každý den musíme některého klienta, zejména muže, odmítnout z důvodu plné kapacity. U žen se nám v současné době podařilo posunout některé uživatelky dál a dvě až tři lůžka bývají volná,“ popsala současnou situaci vedoucí střediska Bethel Český Těšín Petra Morcinková.
Doplnila, že středisko kvůli zvýšenému zájmu navýšilo kapacitu noclehárny na 30 lůžek – 10 pro ženy a 20 pro muže. „Je to nejvyšší možná hranice kapacity, a to z důvodů personálního obsazení. V současné době se proto již pravidelně stává, že kapacita služby je naplněna a musíme odmítnout zájemce o nocleh. Přijímáme uživatele vždy do naplnění kapacity, a tudíž platí pravidlo ´Kdo dřív příjde, ten spí´,“ uvedla Morcinková.
Středisko Bethel je v Českém Těšíně jediným zařízením tohoto typu, které lidem bez domova poskytuje nocleh a základní hygienické služby. „Není zde ani azylový dům, tedy návazná služba na noclehárnu, ani žádná levná ubytovna. Nejbližší službou je opět středisko Slezské diakonie Bethel v Třinci,“ vysvětlila Morcinková.
Řešením problematiky by bylo otevření služby azylového domu. Jedná se o pobytovou službu, v případě přijetí má uživatel nocleh jistý každý den a rovněž celý pokoj může využívat i ve dne, samozřejmě za předpokladu dodržování pravidel a řádu služby. Právě tuto službu noclehárna neumožňuje. Tam platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten spí“ a službu není možno předplatit a využívat ve dne.
„Tato služba však v našem městě není. My vnímáme velkou potřebu této služby, a proto její zřízení máme v dlouhodobých cílech střediska Bethel. V současné době a ani výhledově nemáme na její zřízení finanční prostředky ani volné prostory,“ řekla vedoucí střediska Bethel.
Mluvčí města Dorota Havlíková na toto reagovala tvrzením: „V komunitním plánu jsou pouze projekty, které poskytovatelé sociálních služeb předložili.“