„Je to z důvodu vysoké nemocnosti, která je až 35 procent. Do školy chodí momentálně jen 453 žáků a 27 učitelů,“ uvedla mluvčí Havířova Jana Pondělíčková. V dalších městech zatím školy otevřeny zůstanou, přerušovat výuku se zatím nechystají ani školská zařízení zřizovaná krajem. Prognózy ovšem hovoří o prudkém zvyšování se počtu nemocných až za hranici epidemiologie, situace se tak může měnit každý den.

Podle hlavního hygienika České republiky Michaela Víta zatím není překročena epidemiologická hranice (která činí 2000 nemocných na 100 000 obyvatel) na celostátní úrovni.

„Nejvíce nemocných máme hlášeno Moravskoslezského, Karlovarského a Hradeckého kraje,“ řekl Vít. Nejvyšší výskyt nemoci je ve dvou věkových kategoriích – od 6 do 14 let a od 14 do 24 let.

Podle jeho informací je v okolních státech nemocnost a procento nemocných vyšší, než v České republice. „Co se týče prasečí chřipky, evidujeme u nás zatím 650 potvrzených případů. Očekáváme, že nemocných bude přibývat tempem 100 za týden. Obecně by počet nemocných podle odhadů měl překročit epidemiologickou hranici na počátku prosince,“ dodal hlavní hygienik ČR.