Kolik dětí letos vychází z 9. tříd a kolik volných míst na školách je pro ně připraveno?

V celém okrese končí školní docházku 2529 žáků. Nabídka studijních a učebních oborů je mnohem širší, míst je 5242, z toho přímo studijních je 2920 míst. Jak je patrné z čísel, i jen volná místa ve studijních oborech převyšují počet vycházejících žáků. Není se tedy co divit, že školy snižují kritéria pro přijetí – protože jim pochopitelně jde o přežití. A rodičům se tato situace také zamlouvá, rádi pošlou dítě na prestižní školu místo na učební obor. Přestože pro spoustu dětí, které nejsou studijní typy, by tato situace byla únosnější – mohly by si bez trápení udělat maturitu třeba v nástavbovém studiu, pokud by chtěly.

Jaké obory požaduje trh práce? Které jsou naopak nadbytečné?

Chybí řemesla a naopak je převis gymnázií. Firmy momentálně žádají horníky, zedníky, elektrikáře, zámečníky a další podobné profese. V současné situaci by měla proběhnout optimalizace sítě škol, která proběhla naposledy v roce 1996 – a ministerstvo školství i kraj by měly upravit počet míst ve studijních oborech tak, aby nedocházelo ke zbytečnému stahování všech lidí na maturitní obory a chyběly pak ostatní profese.

Jak si na trhu práce vedou absolventi – jsou žádaní, nebo spíše doplácejí na nedostatek zkušeností z praxe?

V tomto směru funguje tak trošku začarovaný kruh. Firmy požadují alespoň rok praxe, ale kde ji ti mladí mají získat? Snažíme se s firmami komunikovat, ale v tomto směru musím ocenit jednu věc – že se zase vrací někdejší praxe vyučení se přímo pro firmu. Konkrétní firma spolupracuje přímo s konkrétní školou, podílí se na výuce jak finančně, tak tím, že tam děti chodí na praxi. Pak mnohdy mají i jako absolventi jisté místo ihned po skončení školy. Dělají to tam především průmyslové – hornické, strojírenské a hutnické – firmy v regionu.

Jakým směrem se orientují dnešní absolventi ZŠ, jsou to spíše technické typy, nebo se orientují na humanitní či ekonomická studia?

Mnohem více jdou do humanitních oborů. Technicky zaměřených je mnohem méně, děti tyto obory tolik nelákají.