Jako důvod nesouhlasného stanoviska obecních zastupitelů uvedl skutečnost, že se v současnosti těží porub, jehož vybírání ovlivňuje část Holkovice. „Myslíme si, že by toto území následnou těžbu v blízkosti hned po dotěžení jiného porubu neuneslo. Nemůžeme a ani nechceme nechat si zdevastovat území obce,“ dodal starosta.

Podle něj by rozjetí rubání mělo za následek likvidaci chatové kolonie a rodinných domků v této oblasti. „Už v létě jsme zástupce šachty na tuto skutečnost upozorňovali,“ tvrdí Feber.

Pro těžbu nebyl nikdo


Mluvčí OKD Vladislav Sobol rozhodnutí stonavských zastupitelů komentoval slovy: „Důl ČSM bude muset na tuto novou skutečnost reagovat a hledat řešení, aby rozhodnutí zastupitelů neovlivnilo těžební záměry naší společnosti.“

Těžit pod obcí se však přece jen bude. Obec totiž vyhověla žádosti dolu Darkov (Závod 9. květen) o povolení těžby v porubu 40 517. Ten je však z velké části pod sousední obcí Horní Suchá. „Pod Stonavou se v tomto porubu těží asi jen z deseti procent, navíc vlivy na majetky jsou minimální. Zasažen bude jen jeden soukromý objekt,“ uvedl Feber. Dodal, že obec má s doly, které těží na katastru obce, dlouhodobé smlouvy o hornické činnosti, a tyto případy jsou mimo smlouvu.

Nesouhlas s další těžbou vyslovili všichni zastupitelé jednohlasně. O podmínkách těžby nad rámec platné smlouvy jsou prý ochotni jednat, až její platnost vyprší. Do nového znění dohody by rádi promluvili i stonavští soukromí majitelé nemovitostí.

Všechny články k těžbě uhlí na Karvinsku ČTĚTE ZDE!