Podle některých lidí, kteří na toto volání slyšeli, ovšem má vidina rychle vydělaných peněz i trhlinky. „Po dvou návštěvách jedné soukromé kliniky jsem na tuto formu výdělku peněz zanevřel. Především mě odradil neprofesionální personál. Nezřídka dárcům praskla žíla, nebo tam omdlévali,“ říká vysokoškolský student Jan S.

Silně zastoupená komunita komerčních dárců je právě mezi vysokoškolskými studenty. Ti si mohou jednou týdně vydělat několik stovek korun, což je pro mnohé dostatečným stimulem pro to soukromé centrum navštívit. „Za riskování zdraví mi to ale nestojí,“ shrnul student.

Na soukromé klinice mu je oponováno. „Máme tady kompetentní zdravotnický personál, nelze přeci dělat závěry z jedné stížnosti člověka. Více informací vám ale neřeknu a budu vás muset odkázat na naše vedení ve Švýcarsku,“ řekla zástupkyně pobočky Sanaplasma v Ostravě.

Od vyplácení hotovosti úplatou za dárcovství plazmy se již před lety distancovali zástupci Českého červeného kříže. Důvod je prostý, transfuzní stanice přicházejí o své dárce. „Pokud daruje plazmu na této soukromé klinice, která ji vyváží do zahraničí, pak nemůže ze zdravotních důvodů darovat krev na bezplatných transfuzních stanicích, které zajišťují zásobování českých nemocnic touto vzácnou tekutinou,“ vysvětlil předseda Českého červeného kříže v Karviné Luděk Rechberg.

Také on se již setkal s negativními reakcemi na přístup pracovníků kliniky. „Zrovna na naši poslední poradě jsem se dozvěděl, že mnozí dárci, kteří na soukromé kliniky chodí darovat plazmu, vyjádřili nespokojenost s tamními poměry,“ potvrdil Rechberg.

V komerčním dárcovství pak vidí velký problém. „Když někdo jde darovat krev za úplatu, jde tam ze zjištných důvodů. To může mnohdy znamenat, že před lékaři zamlčí nějakou důležitou informaci, což u dárců, kteří dávají krev dobrovolně a víceméně pro dobrý pocit, toto nehrozí,“ dodal předseda ČČK v Karviné.