Na urologické oddělení havířovské nemocnice byl zakoupen nový UZV přístroj. Nahradil dříve používaný, který byl však vzhledem ke svému stáří, morálně i technicky zastaralý.

Nový přístroj je unikátní zejména v možnostech diagnostiky onemocnění prostaty, především nádoru prostaty. „Základem diagnostiky nádoru prostaty je bioptická punkce prostaty. Nový přístroj využívá speciální transrektální sondu, která dokáže zobrazit prostatu ve dvou rovinách v reálném čase. Umožňuje tím výrazné zpřesnění odběru tkáně prostaty k histologickému vyšetření, a tím zachytit časná a tedy léčitelná stadia onemocnění karcinomem prostaty. Sonda má menší průměr, čímž se vyšetření stává pro pacienty téměř bezbolestné,“ vysvětlila mluvčí havířovské nemocnice Jana Zlattnerová.

Nový přístroj je vybaven citlivou sondou k vyšetření varlat, močové trubice i penisu. Lékařům se zlepšuje se díky němu možnost diagnostiky nádoru varlat nebo zúžení močové trubice.

„Nově zavádíme vyšetření prokrvení, vaskularizace ledviny, varlete a penisu pomocí dopplerovského mapování a energetického dopplera. Lze tak monitorovat například záněty ledviny a hodnotit efektivitu léčby transplantované ledviny a zachytit včas riziko rejekce, odmítnutí orgánů a další komplikace. Lze také zachytit i vystřikování moči do močového měchýře a hodnotit tak funkci transportu moči horními močovými cestami. Využití najde také při andrologickém vyšetření penisu, zejména při hodnocení poruch erekce,“ přiblížila dále Zlattnerová.

Přístroj byl pořízen za 1,2 milionu korun a nemocnice jej celý hradí z vlastních zdrojů.

V rámci Kraje se jedná o první pracoviště disponující danou technologií.