Tentokrát se havířovským žákům dařilo na soutěži Soutěže učňů stavebních oborů, která se uskutečnila na výstavišti Černá louka v Ostravě v rámci výstavy Dům a byt.

Jednalo se o čtrnáctý ročník regionálního kola, při kterém se zápolilo v oborech truhlář a zedník.

V oboru truhlář nastoupilo havířovské družstvo ve složení Miroslav Puczok a Václav Rašík. Tato dvojice v konkurenci jedenácti družstev z celého moravskoslezského kraje zvítězila, čímž se zároveň kvalifikovala do mezinárodního finále.

Soutěž se skládala z teoretické a praktické části a oba soutěžící pracovali na jednotlivých částech společně. Teoretická část obsahovala pětadvacet testových otázek, které museli soutěžící zpracovat do třiceti minut. Pak následovala praktická část soutěže, při které žáci dle výkresové dokumentace z předem připravených hrubých přířezů vyráběli květinový stolek.

„Při hodnocení se bral v potaz počet správně zodpovězených otázek v teoretickém testu, provedení zadaného úkolu ve stanoveném čase, kvalita řemeslného provedení a dodržování přesnosti dle výkresové dokumentace. Nedodržení technologického postupu a porušení bezpečnostních předpisů při práci se trestalo odečítáním bodů,“ přiblížil zástupce ředitele pro Miroslav Kozel.

Vítězná družstva jednotlivých kategorií postupují do finále, které se uskuteční v rámci doprovodného programu 21. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2010 ve dnech 21. – 23. září 2010 v pražském veletržním areálu Letňany.

„Úspěch žáků SŠTO z Havířova-Šumbarku svědčí o tom, že žáci mají o studium daného oboru zájem, jsou dobře připravováni pedagogickými pracovníky v teoretické i praktické výuce,“ dodal Kozel.