Na pondělním zastupitelstvu budou přítomni zástupci klubu, kteří se patrně budou snažiz celou situaci objasnit. Velké šance na obhajobu ale nemají. zastupitelé vědí, že hokej stojí příliš velké peníze, které se nevracejí v podobě očekávaných výsledků ani návštěvnosti.

Vedení havířovské radnice se distancuje od problémů místního hokejového klubu. Město nemá ve společnosti, která klub provozuje, žádnou majetkovou účast. Hokej podporuje pouze jako největší sponzor, když manažeři klubu nebyli schopni zajistit financování vlastními silami a nedokázali sehnat více jiných sponzorů.

Po stávce hokejistů, kteří minulý týden odmítli vyjet na led k zápasu proti Benátkám nad Jizerou, si primátor města František Chobot pozval na kobereček vedení klubu. „Závěr jednání vedení města a vedení hokejového klubu je ten, že k Havířovu hokej patří, že chceme, aby ve městě zůstal. Konkrétní řešení současné situace je na zástupcích hokeje, jelikož město je pouze největším sponzorem tohoto sportu ve městě a nemá na hokej žádné majetkové vazby,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Podle dostupných informací existuje velká pravděpodobnost, že profesionální hokej v současné podobě ve městě skončí. Vzhledem k finančním problémům není vyloučen krach. Situací se bude zcela jistě zabývat také zastupitelstvo města, které se sejde v pondělí. Zastupitelé budou diskutovat nejen o stavu profesionálního hokeje, ale také o budoucnosti žákovského a mládežnického hokeje.

„My máme uzavřenou smlouvu na sponzorství hokeje a chceme ji samozřejmě dodržet. Ale jako dobří hospodáři, musíme být přesvědčeni o tom, že peníze jsou účelně vynaloženy. Jako největší sponzor máme zájem, aby dál hokej fungoval v Havířově, ale nejde to tak, aby jednou hráči stávkovali, nebyly stále peníze. Musí se celá situace vyjasnit a mám takový dojem, že lidé, kteří se kolem hokeje pohybují, mají zájem to vyřešit," řekl primátor Chobot.

Ve scénáři řešení havířovské hokejové krize existuje několik verzí. Současné vedení klubu by si patrně nejvíce přálo, aby nedošlo ke konkurzu a likvidaci, na čemž by finančně tratilo. Zachránit by jej mohla vstřícnost města, které by si krachující klub vzalo pod svá křídla. Zastupitelé však mají v paměti okolnosti dřívějších převodů klubu, miliony korun z městské rozpočtu investované do koupě extraligy, hráčů a dlouhodobé mizerné výsledky.

Havířovští hokejisté už svízelnou finanční situaci řešili vybráním zálohy z peněz, které jim mělo město vyplatit až po Novém roce. Zástupci klubu stále ujišťují, že se snaží situaci řešit. "Odměny za měsíc září hráči dostali z poskytnutých peněz. Nebylo však dost prostředků na to, aby byly pokryty veškeré náklady. Pracujeme všichni na tom, aby platy dostali co nejdřív. Aby mužstvo nezůstalo na Vánoce bez peněz," uvedl prezident HC Havířov Panthers Ivo Peštuka.

Deník nechal na svých stránkách o některých variantách řešení krize hlasovat čtenáře. Většina je pro, aby klub převzalo město. Další podstatná část hlasujících je pro okamžité ukončení finanční podpory klubu.