Útulek byl otevřen po poměrně dlouhých peripetiích. Radnice kdysi vypověděla smlouvu soukromému útulku, protože se jí nezdály náklady, které za každého psa musela platit. Několik dalších let pak město platilo ještě více a navíc muselo každého psa nechat odvézt strážníky do okolních obcí a měst, nejčastěji do nasmlouvaného útulku v Dětmarovicích.

Z několika lokalit, které byly ke stavbě útulku vybrány, byla nakonec vybrána ta v polích, kam musely být nákladně dovedeny inženýrské sítě, směněn pozemek a oproti původnímu projektu také posíleno odhlučnění. "Náklady na výstavbu útulky byly 41 milionů korun, což je o 3 miliony méně než jsme předpokládali. Útulek pro opuštěná zvířata se nachází na okraji Prostřední Suché v tzv. lokalitě za lékárnou mezi ulicemi Stará a U Lékárny. Své útočiště zde najde až 120 psů. Náklady na provoz útulku budou cca 3 miliony korun ročně," informovala mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Právě na hluk si už před stavbou a nakonec i v den slavnostního otevření stěžovali lidé z nedalekých rodinných domů. „Slibovali jste nám odhlučení, ale to, co bylo postaveno, nestačí. Ten hluk se šíří až k našim domům. Navíc nás obtěžuje světlo ze zářivek,“ vysvětlovali lidé. Nejbližší domy jsou přitom vzdáleny dvě stě metrů.

Už při slavnostním otevření byl útulek obsazen pětadvaceti psy. Někteří byli svezeni z okolních útulků, další dodali strážníci, když je odchytli v ulicích. Útulek navíc slouží pro další zvířata. Lidé v průběhu roku hlásí nálezy nebo odchycení hadů, ježků, koček, případně exotů, kteří pláchli chovatelům.

„V útulku je k dispozici 41 kotců, ve kterých může být umístěno až osmdesát psů. Dalších deset kotců je připraveno pro karanténu a příjem, takže maximálně zde lze umístit až 120 zvířat. Postupně, nejpozději do poloviny ledna, zde dovezeme všechny psy, kteří jsou nyní umístěny v jiných útulcích. Jedná se o 57 psů, " uvedl investiční náměstek Zdeněk Osmanczyk.

O nalezence se postará zvěrolékař, který má přímo v zařízení ordinaci a obsluze je k dispozici na telefonické zavolání.

Pro veřejnost bude počátkem roku 2010 připraven Den otevřených dveří.