„Báli jsme se sice trošku, že kvůli zpoždění práce nebudou dokončeny včas. Musím ale stavební firmu pochválit, přes naše obavy se vše stihlo. Navíc jsme dostali i část peněz od firmy navíc na školní klub,“ uvedl ředitel ZŠ U Lesa Tomas Vlachopulos. Velká rekonstrukce probíhala během letních prázdnin.

Zateplení této základní školy ale ještě není vše. „Na jaře nás čeká oprava hlavního vchodu. Také bychom do budoucna potřebovali novou elektroinstalaci v suterénu a v družině, kde je ještě původní,“ upozornil Vlachopulos. Po zateplení má jeho škola červeno – žlutou fasádu a zeleně natřené vchody.

Další velkou rekonstrukcí prochází momentálně ZŠ Mendelova, kde práce za celkových 70 milionů korun zakončíme v létě 2010,“ uvedl investiční náměstek primátora Jan Wolf. Ve srovnání s loňskými 60 miliony, které šly do školství, letos Karviná do budov škol investovala více než dvojnásobek – 130 milionů. Kromě městských peněz se na této částce podílela i Evropská unie se svými dotacemi.

„Městu se podařilo letos realizovat rekonstrukce na sedmi školách a školkách z přebytku rozpočtu roku 2008 v hodnotě 27 milionů korun. Za 17 milionů město zrenovovalo nebo dobudovalo tři nová sportoviště u škol, ta slouží i veřejnosti. Dalších 30 miliónů šlo letos na důkladnou rekonstrukci jedné z mateřinek,“ doplnila mluvčí města Šárka Swiderová.

A další opravy se rýsují na obzoru. „Ve Státním fondu životního prostředí mám podáno na příští rok 7 projektů na další opravy škol v hodnotě asi 150 milionů korun, například Prameny, U Studny, Slovenská a další. Především se jedná o školy pavilónového typu, kde jsou největší úniky tepelné energie,“ uvedl náměsta primátora Karviné pro školství Petr Juras. „V prvním čtení vše prošlo, což považuji za úspěch. V lednu bychom se měli dozvědět, zda jsme uspěli,“ řekl Juras.