Příští rok tedy nezačne rekonstrukce Národního domu ve Starém Bohumíně ani výstavba sprotovní haly, která má vyrůst hned vedle aquacentra. Toto jsou projekty, které podle starosty Petra Víchy mohou počkat.

„Nemůžeme se ale tvářit, že se nás ekonomická krize netýká, když víme, že peněz na investice bude méně. Zatím jsme do rozpočtu zařadili potřebné investice, které rozhodně nejsou ohroženy a ty, které mohou počkat, jsou zatím tzv. pod čarou,“ uvedl starosta.

V oblasti školství počítají v Bohumíně s modernizací školních hřišť. „Upuštěno nebude ani od dofinancování přeměny Rafinérského lesíka za Slunečnicí na sportovně-rekreační lesopark, stavět se začne i dětské dopravní hřiště v Hobbyparku a také obousměrná cyklostezka v samotném centru Bohumína,“ jmenovala plány bohumínské radnice mluvčí Lucie Balcarová.

Více než 63 milionů je vyčleněno na opravy a investice do bytového fondu. „Šetřit rozhodně nebudeme v oblasti školství, bydlení, údržby komunikací a zeleně či v podpoře sportu a kultury,“ sdělil Vícha.

„Očekáváme, že budeme opět úspěšní v získání dotací a že možná příjmy z daní budou vyšší. Proto přemýšlíme o úvěru ve výši 15 milionů korun na dofinancování investic, na které jsme získali dotaci,“ řekl starosta Petr Vícha.

Jde o opravu domů na Mírové ulici za 23 milionů korun. Z vlastních zdrojů jsme schopni uhradit 15,3 milionu korun a na zbylou část 7,7 milionu korun bychom si vzali úvěr. Část tohoto úvěru bychom pak splatili v roce 2011 právě přidělenou dotací. Se sedmimilionovým úvěrem počítáme i při rekonstrukci domu v Partyzánské ulici v Pudlově.

Zastupitelé minulý týden schválili vyrovnaný rozpočet ve výši 640 milionů korun. „Již při tvorbě rozpočtu na rok 2009 jsme byli opatrní a nezvyšovali jsme daňové příjmy. Naopak jsme je snížili o 30 milionů korun. Učinili jsme i další úsporná opatření a zastropovali jsme jednotlivé výdaje na úroveň roku 2008,“ zdůvodnil starosta Petr Vícha.