V obchodech, ale i jinde tak zřejmě bude od ledna pořádně dusno. „Necháme se překvapit, co nás v příštím roce čeká. Obávám se, že mnoho z těch, kteří byli vězněni za opakované krádeže, se ani po propuštění nestanou poctivci, a budou krást znovu,“ hovoří ze zkušenosti policejní mluvčí Jaroslav Kus.
Drobné krádeže stále stejných lidí jsou v obchodních řetězcích na denním pořádku, nyní si mohou tito zlodějíčci mnout ruce. Až dosud totiž platilo, že pokud byl člověk odsouzen za krádež a do tří let ukradl v obchodě byť i maličkost, šel automaticky „sedět“.

Nový trestní zákoník ale dosavadní praxi změkčí. Opakované krádeže budou jenom přestupky a ti, kteří jsou za takovou věc odsouzeni, půjdou v lednu z vězení pryč.

Některé obchodní řetězce zůstávají s výhledem k příštímu roku v klidu. „Máme účinný preventivní bezpečnostní systém, skládající se z řady opatření. Využíváme interní kamerový systém a služby externí bezpečnostní agentury. Zároveň spolupracujeme i s policií, která v našich obchodech provádí pravidelnou pochůzkovou činnost. Posílení bezpečnostních opatření proto neplánujeme,“ uvedla mluvčí řetězce Tesco Eva Karasová.

Zástupci jiných obchodních domů jsou ovšem mírností novely rozhozeni. „Krádeže v obchodech rostou, a i když často slýcháme, že je to spojeno s krizí, my s tím úplně nesouhlasíme. U nás prostě zákony krást umožňují a zloději si hlídají, aby nepřekračovali pětitisícovou hranici přestupku. Doufáme ale, že nějaké větší problémy s lednovým propouštěním zlodějů snad nebudou,“ řekl Deníku šéf družstevních prodejen COOP Zdeněk Juračka.

A na co se drobní zlodějíčci na Karvinsku při krádežích zaměřují? „Berou prakticky všechno, co jim přijde pod ruku. Ať už to je alkohol, potraviny, drogerie, či vše ostatní. To pak lidem nabízejí k prodeji, aby měli nějaké peníze na přežití,“ dodal policejní mluvčí.