VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice musí šetřit a omezí proto některé projekty

Karvinsko - Šetříme! Tak zní heslo mnoha radnic na Karvinsku pro příští rok. Některé megalomanské projekty musejí jít momentálně stranou, za ekonomické krize na ně není v rozpočtech místo.

28.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ V. Šimánek

Radní na Karvinsku se shodují, že šetřit se musí, ale ne na věcech nezbytných pro obyvatele města. „V příštím roce rozhodně nebudeme omezovat investice do oprav cest, chodníků, do regenerace sídlišť, výstavby nových parkovacích ploch a podobně,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Miliony se budou šetřit jinde. „Budeme muset přehodnotit třeba rekonstrukci zámeckých koníren nebo zastřešení amfiteátru letního kina. Každý vyjde na více než 120 milionů korun, a to si nejspíše nebudeme moci dovolit,“ vypočítal některé plánované projekty primátor Tomáš Hanzel.

Zkrátka přijdou církev i hasiči

V důsledku hospodářské krize se bude v příštím roce šetřit i v Orlové. Především nové investice budou muset počkat. „Do rozpočtu příštího roku byly schváleny nedokončené investice z letošního roku a předpokládá se rovněž i dofinancování akcí, na něž jsme získali dotaci,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Na posledním zasedání zastupitelstva se finanční podpory nedostalo z důvodů finanční krize i některým orlovským organizacím. Orlovští zastupitelé například neschválili žádost Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje o poskytnutí finančního daru. „Ne“ řekli zastupitelé i žádosti římskokatolické farnosti o příspěvek ve výši sto tisíc korun.

„I na tom se podepsala finanční krize. Musíme se snažit šetřit, kde se dá,“ zdůvodnila Cibulková.

Také bohumínští radní se zaměří na ty nejdůležitější oblasti ve financování. „Šetřit rozhodně nebudeme v oblasti školství, bydlení, údržby komunikací či v podpoře sportu a kultury. Do těchto oblastí vložíme stejné finanční prostředky jako v minulosti. Za současných podmínek se ale musíme prozatím vzdát rekonstrukce Národního domu ve Starém Bohumíně nebo výstavby sportovní haly. To jsou projekty, které mohou počkat,“ uvedl starosta Petr Vícha.

Problém: nízké příjmy

V Českém Těšíně donutila ekonomická krize zdejší vedení omezit účast na některých společných projektech s polským Cieszynem. Omezen tak bude především projekt Hasiči bez hranic (Strażacy bez granic), svou účast Český Těšín odmítl také na dalších aktivitách projektu Sport park II, který je součástí velkého projektu Město dvou břehů.

Podle místostarosty Českého Těšína Stanislava Folwarczného se nejedná o trvalé vycouvání z projektů, ale jen o dočasné řešení nepříznivé finanční situace.

„Na projekt Hasiči bez hranic jsme přistoupili, ale s omezením. Budeme mít společné aktivity v rámci propagace projektu a společné akce hasičů obou měst. Nic víc ale v této chvíli neplánujeme, uvidíme, co bude později, a záležet bude na vývoji příjmové části městského rozpočtu. Momentálně jsou propady daňových příjmů skutečně katastrofální,“ řekl místostarosta.

Autor: Petr Wojnar

28.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný vítr v pondělí v noci zlikvidoval jednu za nafukovacích hal u ZŠ Dělnická.

Vichřice v Karviné zničila tenisovou halu a lámala stromy

Zleva Jana Nowaková, Karolína Vozatárová a Nella Ligocká (v pozadí trenér Vilhelm připravuje pušku pro další střelbu).

Děti střílely ze vzduchové pušky

Karvinsko společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Vítr v Havířově poškodil vánoční strom a zdemoloval prodejní stánek

Silné poryvy větru poškodily kmen vánočního stromu na náměstí TGM v Havířově-Šumbarku. V pondělí odpoledne musel být předčasně skácen.

Hospody definitivně bez cigaret tolik nevadí

Karvinsko Ačkoli více než třiadvacet tisíc lidí podepsaných pod peticemi žádalo o zmírnění tzv. protikuřáckého zákona, ten zůstane stále stejně přísný.

Betlémské světlo 2017

Měsíc před Vánocemi dopravilo letadlo Austrian Airlines do rakouského Lince tři lampy s hořícím Betlémským světlem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT