„U nás zimujícím ptákům nastaly krušné časy. Pokud patříte k přátelům našeho zpěvného ptactva, tak právě nyní je nejvhodnější příležitost, jak jim pomoci přečkat zimní nepohodu a přilepšit jim do krmítek na zahradách či balkónech,“ upozornil místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Co by lidé podle něj ptákům určitě neměli dávat, je chleba. „Ten určitě nedoporučujeme, ani sušený. Ptáky nadýmá a mají pak zažívací potíže. Bílé pečivo není problém. Ptáci mají nejraději slunečnice, kromě toho si všichni tito ptáci pochutnají na šrotu z obilnin a už zmíněné strouhance z bílého pečiva,“ doplnil Šafránek.

Ptákům se podle něj zamlouvají i jablka. „Vždy však platí, že veškerá semena ani plody nesmí být plesnivé nebo chemicky ošetřené. Ptáky zásadně nekrmíme chlebem, uzeninami, slanými potravinami, suchými těstovinami ani kynutými výrobky, protože jim způsobují vážné zažívací potíže,“ důrazně upozornil ornitolog.

Krmení se dá koupit

Smyslem přikrmování ptáků je podle jeho slov pomoci ptákům přečkat zimu a ne jim uškodit. „V prodejnách pro chovatele zvířat můžete koupit i speciální směsi pro zimní přikrmování ptáků nebo lojové koule,“ upozornil ornitolog.

Nejběžnějším ptákem, který navštěvuje každé krmítko je sýkora koňadra. „Sýkory se v přírodě živí hmyzem a v zimním období mají nejraději semena slunečnice, rozdrcené vlašské ořechy nebo hovězí lůj. Další sýkorou, která běžně navštěvuje krmítka je modřinka a vzácně se na nich objevuje i sýkora úhelníček a sýkora babka,“ uvedl Šafránek.

Kromě sýkor můžete v krmítkách vidět i zvonky zelené, čížky lesní, stehlíky, pěnkavy obecné i jikavce, dlasky a hýly. Často přiletí i vrabci – domácí nebo polní. „Ale již nejsou tak častí, jako dříve,“ řekl Šafránek.

A kam dávat ptákům krmení? Budku si každý může postavit sám. Na balkóně, na zahradě… prostě kdekoli, kde se ptáci při krmení dají dobře pozorovat. „Vedeme lidi k tomu, aby ptáky přikrmovali sami, třeba i spolu se svými dětmi. Nejen jako náš doprovod někde na veřejnosti, ale aby se přírodě věnovali sami. Odměnou jim bude hezký pohled na spokojené ptáčky,“ dodal Jiří Šafránek.