To vše je zakotveno v kolektivní smlouvě na roky 2010 až 2012, kterou podepsalo vedení důlní společnosti s odboráři minulý pátek.

„Nová kolektivní smlouva zajistí zaměstnancům stabilní příjmy a firmě umožní vyrovnat se s následky ekonomické krize,“ řekla k výsledkům vyjednávání s odbory finanční a personální ředitelka a místopředsedkyně představenstva OKD Miloslava Trgiňová.

Po loňským úsporných opatřeních, kdy firma nevyplatila vánoční platy a stopla vydávání poukázek na nákup sportovních, léčebných a rekreačních aktivit, to vypadá jako návrat k lepšímu. Šéf hornických odborů Miroslav Syrový přesto tvrdí, že spokojeni nejsou.

„Znění kolektivní smlouvy na letošní rok bereme jako kompromis především s ohledem na to, že ceny uhlí na světových trzích jsou skutečně nízké a velmi podobné těm loňským. Nic lepšího vyjednat nešlo, ale aspoň takto,“ řekl odborový předák Syrový.

Pozitivní zprávou ale podle něj je to, že OKD v letošním roce nepočítá s propouštěním. „Navíc nám generální ředitel slíbil, že v případě zlepšení hospodářské situace je ochoten jednat o nějakých speciálních bonusech, které by průměrné platy ještě navýšily,“ dodal Miroslav Syrový.

V roce 2009 zaměstnávala společnost OKD 14 331 lidí. Průměrný měsíční výdělek horníků se loni podle předběžných odhadů pohyboval kolem 29 tisíc korun.