„U nás v noclehárně jsme ke stávajícím 15 přidali dvě lůžka, takže tady může přespat až 17 lidí. Navíc máme možnost nechat další lidi přespat i v místnosti denního centra,“ uvedl koordinátor Denního centra a noclehárny v Karviné Filip Švehelka ze Slezské diakonie. Lidé bez domova tam dostanou čaj, v krizových případech také polévku, případně si mohou donést vlastní jídlo či pití a ohřát si ho. „Snažíme se ale lidi bez domova motivovat k vyššímu stupni péče o ně, tedy azylovému domu, takže se nám tady občas uvolní místo pro dalšího,“ dodal Švehelka.

Bohumínská Charita má ve svém Denním centru pro lidi bez domova připravenou zdarma polévku s chlebem, kakao, kávu a čaj. „Jinak pomáháme s tím, s čím lidé přijdou. Dovezeme je do ubytovny, pomůžeme sehnat šaty nebo boty, pokud nemají, a podobně,“ uvedla Monika Vavrečková z Charity Bohumín.

I v dalších městech mají bezdomovci možnost se najíst a ohřát. Například v Českém Těšíně funguje také Denní centrum a noclehárna.
„Nabito máme pořád i při kapacitě 25 lidí. Pokud máme z potravinové banky polévky, nebo jiné jídlo, lidem bez domova je dáme,“ uvedla zdejší pracovnice Petra Butorová.

Jiná situace je v Havířově. Tamní lidé bez domova prý ani v tomto počasí o pobyt v noclehárně nemají zájem. „Někteří bezdomovci se přicházejí do noclehárny vysprchovat, jednou až dvakrát se i vyspí a pak se týden vůbec neukážou. Náš terénní pracovník například ví o lidech, kteří přespávají i v letošní zimě ve stanu nebo někde ve městě, nebo například ve sklepních prostorách,“ říká Ladislav Solana, vedoucí Azylového domu a noclehárny pro muže Armády spásy.

Podle něj může být důvod nezájmu bezdomovců o život podle řádu to, že v ubytovně Armády spásy je zakázána konzumace alkoholu. Přesto policisté nemají za poslední dny žádné hlášení o tom, že by se někde našlo zmrzlé tělo.

Potíže s vozidly i technikou musí řešit dopravci v regionu. „Kromě drobnějších potíží, jako byla víkendová situace na trati mezi Karvinou a Bohumínem, kdy spadla trolej, a jezdilo se po jedné koleji, žádné vážnější problémy naštěstí nemáme,“ uvedl Richard Kainar z provozního oddělení Správy železniční dopravní cesty Ostrava.

To řidiči autobusů už při současných extrémních mrazech řeší klasické zimní problémy: zamrzá jim nafta, popřípadě nejde nastartovat autobus. „Nikde ale nejsou problémy takové, že bychom nejezdili,“ uvedl Zbyněk Rýpar z ČSAD Karviná.

Severomoravské vodovody a kanalizace hlásily po víkendu jen několik poruch v souvislosti s mrazem. „Měli jsme celkem čtyři hlášení o potížích – dvě v Horní Suché, jednu v Bohumíně a jednu v Havířově. Problémy se ale častěji projevují při rozmrzání půdy a tání, to jich bývá mnohem víc, vzhledem k tomu, že se půda pohybuje, usazuje a projeví se problémy s potrubím,“ uvedla mluvčí společnosti SmVaK Eva Špirochová.

Zvýšený odběr plynu pro vytápění domácností zaznamenala v posledních dnech Severomoravská plynárenská a také energetici hlásí: „Zatím bez problémů!“

„Na vysokém napětí jsme neobdrželi žádné hlášení o poruše, na nízkém napětí pouze šest oznámení. Což je ale naprosto běžný stav, který nijak nevybočuje z průměru,“ uvedl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Moravu. Jaroslav Jurča.