Svědčí o tom i nárůst zraněných po pádu na ledě, které ošetřili lékaři chirurgického oddělení karvinské nemocnice. „Zaznamenali jsme nárůst úrazů, které mají souvislost s ledem na chodnících. Ovšem dá se říct, že je to číslo zanedbatelné,“ potvrdila mluvčí nemocnice Hana Jakubková. Podle ní je více zraněných v Karviné, Orlová je v tomto směru klidnější. Tam je počet pacientů na chirurgické ambulanci stabilní,“ doplnila mluvčí.

Také v Havířově zaznamenali větší počet příchozích. „Máme tady zlomeniny krčků, zápěstí, kotníků, ale nějaký dramatický nárůst to není,“ uvedla zdravotní sestra havířovské nemocnice Jana Fialová.

A podobné zkušenosti mají i v dalších nemocnicích regionu. Ve všech sice zaznamenali zvýšený pohyb zraněných, nikde ale nejde o vyloženou kalamitu. Mírně větší počet zraněných potvrzují v Bohumíně i Českém Těšíně.

„Nijak moc to nepřesahuje běžný průměr. Lidé už si zvykli a dávají si pozor,“ řekl lékař Tadeáš Gach. „Nejhorší situace je, když v sobotu večer napadne sníh nebo namrznou chodníky a v neděli jdou staré paní do kostela. To zaznamenáme větší počet pacientů téměř vždy. Ale takto přes týden to opravdu není tak hrozné,“ doplnil Gach.

Lékaři se shodují v jedné věci: Aby si ti, kdo vyrazí ven, vzali správnou obuv. Tedy nejen takovou, která hřeje, ale se správnou podrážkou, která co nejméně klouže. Opatrnost při řízení i při chůzi je samozřejmostí.

Pracovníci Technických služeb Karviná od nedělního večera nepřetržitě sypou silnice i chodníky štěrkem a popelem a reagují i na případné urgence ze strany lidí nebo úřadů.

Ani v Havířově nezahálejí. „Průběžně sypeme chodníky inertem, to je strusková směs. Především na nebezpečných místech, v kopcích a podobně, děláme ještě navíc kontrolní posypy a průběžně místa posypáváme, aby se tam auta i chodci mohli bezpečně pohybovat,“ uvedla Zdeňka Tyroňová z dispečinku Technických služeb v Havířově.