O poklesu cen otevřeně hovoří makléři realitních kanceláří.

„Ano, pokles jsme zaznamenali všude v regionu. Procentuálně zhruba o 30 procent oproti minulému roku a této době. Má to sice souvislost s krizí, ale je to jen jeden z faktorů, ne jediný. V této situaci souvisí vše se vším, například ceny bytů v našem regionu byly, myslím si, vyhnány na přehnanou cenu. Bylo totiž málo prodávajících a mnoho kupujících. Teď se situace obrátila, takže je z čeho vybírat a sehnat dobrého kupce je složitější,“ uvedla Miroslava Klímová, ředitelka jedné z karvinských realitních kanceláří.

Dodala, že pokles cen bytů je celorepublikovým jevem, netýká se tedy jen Karvinska nebo Ostravska. Její slova a zkušenosti potvrzují i kolegové z dalších realitek. „V Karviné hraje svou roli prodej levných městských bytů. Proto tady klesla i cena jiných bytů více než v okolních městech. Tam je pokles vidět také, ale není tak propastný,“ upozornila další z makléřek, Zdeňka Amanatidu. Svou roli podle ní hraje také zpřísnění úvěrů. „Ne každý nyní projde výběrovými kritérii finančních ústavů. Banky si dobře rozmýšlejí, zda a komu půjčí. Téměř také neexistují či nejsou dávány stoprocentní úvěry, takže i to hraje roli,“ doplnila Amanatidu.

Obě makléřky se shodují, že nižší sumu zájemci zaplatí pouze za byt, cenová hladina u domů a pozemků zůstala na stejné úrovni. „Pozemky jsou vzácnějším zbožím. Jejich počet je daný a nižší nebo vyšší nijak výrazně nebude,“ míní Amanatidu. Je možné, že byty a jejich ceny zase časem stoupnou. Ovšem kdy a o kolik nelze přesně odhadnout. Váhají proto i někteří majitelé nemovitostí, zda je vůbec prodávat. A prodej odkládají na pozdější dobu, s nadějí, že se ceny za byt zase pohnou nahoru.