Peníze, které od studentů škola vybrala, ale velké části z nich dosud nevrátila. Kolika přesně, to není zřejmé, protože zástupci polské školy nejsou zrovna sdílní. „Na naše jednotlivé dopisy a e-maily nikdo nereaguje. Ale my jsme se rozhodli, že jim peníze ležet na účtech nenecháme. Zatím je nás čtyřicet a hledáme další lidi, kteří jsou na tom podobně,“ říká Milan Boháček z Ostravy, který měl jako desítky dalších zájemců do pobočky polské školy v tomto školním roce nastoupit.

Studenti proto napsali hromadný dopis, který vedení školy zaslali. Jestli i tentokrát zůstane bez odezvy, jsou připraveni podat hromadnou žalobu s cílem dostat své peníze zpět.

Studenti, kteří měli nastoupit do prvních ročníků havířovské pobočky AHE Lodž, škole zaplatili buď pět set, nebo tisíc korun jako zápisné. Někteří z vyšších ročníků měli zaplacenu i část školného. „Slíbili, že nám peníze vyplatí do konce roku 2009, ale stále nic,“ zdůraznil Boháček s tím, že dopis s informacemi a žádostí o pomoc chtějí zaslat i na ministerstvo školství, případně polské zastupitelství.

Problémy studentů začaly loni v září, kdy polské ministerstvo vysokého školství AHE Lodž nepovolilo výuku v zahraničních pobočkách, tedy ani na havířovské Akademii tvůrčího rozvoje, kde studovalo pět stovek lidí. Zrušení školy přitom přišlo docela náhle a v nevhodnou dobu – těsně před začátkem semestru.

Otázku, kde budou studenti pokračovat, se už vyřešit podařilo. Nejvíce jich přestoupilo na Vysokou školu podnikání do Ostravy, další přešli na pražskou Univerzitu Jana Ámose Komenského s nejbližší pobočkou ve Frýdku-Místku a také v Novém Hrozenkově, část například na kolínskou politologii s pobočkou v Havířově. Zda vůbec někdy ale dostanou zpět své peníze, je zatím ve hvězdách.

Podle mluvčího českého ministerstva školství Tomáše Boušky se studenti ocitli v nevýhodné situaci. Ministerstvo jim ale bohužel pomoci nemůže, protože privátní vysoká škola nebyla česká.

„Pobočka AHE v Havířově nebyla akreditována jako česká škola, nýbrž jako podnikatelský subjekt zprostředkovávající výuku zahraniční vysoké školy. Kvůli tomu také pobočka AHE nepodléhá českému zákonu o vysokých školách. Studentům tedy nemůžeme než vzkázat, aby opatrněji volili zařízení, kterému svěřují své peníze,“ vzkázal Tomáš Bouška, mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Vedení polské školy AHE Lodž, i jednatelku Akademie tvůrčího rozvoje, která zajišťovala výuku v Havířově, Alžbětu Trojniar, se Deník pokoušel kontaktovat. K problému se však nevyjádřili. Český management školy už byl propuštěn a tak ani tam už studenti pomoc nenajdou.

„Ještě ne všichni dostali zpět zápisné, a to už je únor. Je to nehorázné,“ konstatovala bývalá manažerka školy. Firma, která výuku studentů zprostředkovávala, je nyní v likvidaci. „Ale aby byla zlikvidována, musí se přece vyrovnat se všemi závazky,“ dodala bývalá manažerka.