„Ze společnosti OKD, Doprava přešlo do OKD, Rekultivace více než sto našich zaměstnanců. Jednalo se o strojníky a také o několik dispečerů a techniků, jejichž činnost je se strojničinou přímo spjata. Tito zaměstnanci jsou ve své odborové organizaci. Ta už má od loňského prosince uzavřenou kolektivní smlouvu s platností do konce letošního roku. Mzdový dodatek platí do konce letošního března, kdy bude upraven,“ řekl předseda představenstva OKD, Rekultivace Andrzej Santarius.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Problém spočívá v tom, že odboráři z Rekultivací nechtějí přistoupit na obdodné podmínky kolektivní smlouvy, kterou mají jejich kolegové z Dopravy. „V našich podmínkách by to znamenalo citelné snížení platů. A citelně skutečně, protože v průměru by to bylo snížení okolo 5 tisíc korun, u některých profesí až o 8 tisíc měsíčně. Proto musíme hájit zájmy zaměstnanců OKD, Rekultivace,“ vysvětlil odborový předák Dušan Otaševič.

V úterý odpoledne se asi čtyři desítky zaměstnanců dopolední směny sešly na mítinku před pobočkou společnosti OKD, Rekultivace v Petřvaldě, kde jim odboroví předáci vysvětlovali, jak se věci mají. Do jednání by měl vstoupit prostředník. S největší pravděpodobností, pokud s tím bude vedení OKD, Rekultivace souhlasit, to bude šéf hornické odborové centrály Miroslav Syrový.

„V zásadě není problém v tom, že jsou v jedné firmě dvě odborové organizace, protože jsou firmy, kde jich je mnohem více. Potíž je v tom, za jakých podmínek jsou sjednávány kolektivní smlouvy. Pokud budu prostředníkem při jednání, zaměřím se na podklady, které sloužily k výpočtům. Vidím některé rozpory, které je třeba vyjasnit,“ uvedl Syrový s tím, že k jednání by mohlo dojít příští týden.

Jednání se nebrání ani vedení OKD, Rekultivace. „Předpokládám, že se příští týden sejdeme a budeme jednat,“ doplnil Santarius.