„Pracujeme mimo jiné s lidmi, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. V těchto případech má ošetřovatelka na starost jednoho až dva klienty, aby se jim mohla kvalitně věnovat,“ uvedla jedna z pracovnic centra Zdeňka Jedličková.

Rodiny, které pečují o své nemocné či jinak handicapované doma, a ti sami doma zůstávat nemohou, si tak mohou ulevit. „A budou vědět, že je především o dědečka, babičku nebo jiného příbuzného dobře postaráno,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Centrum funguje vždy od pondělí do pátku a sídlí v budově jeslí v Závodní ulici a v současné době je tam zapsáno 13 lidí, přičemž denní kapacita je pět až osm lidí. Provoz dotuje město.

„Bude se platit v závislosti na stupni přiznaného sociálního příspěvku na péči vždy na konkrétního klienta. Minimální pobyt jsou 4 hodiny, ale maximálně se účtuje 6, i když klient tento čas překročí. Plus strava,“ dodala Swiderová.

Několik seniorů přišlo i na čtvrteční otevření centra, které jim bude sloužit. „Bydlím tady kousek. Dcera pracuje a zeť je jako rybář také často pryč. Takže doma se mnou nemluví ani dveře od skříně, jak se říká. Než bych měl být sám, tak jsem radši občas tady, přijdu do kontaktu s lidmi. Na tuto možnost mě upozornila právě dcera,“ ocenil jeden z klientů, Věroslav Krejčí.

Také Jitka Staníčková si centrum pochvaluje. „Potřebujeme si s maminkou od sebe aspoň na jeden den v týdnu odpočinout. Teď v zimě je to náročné, takže centra využíváme alespoň na jeden den, kdy já si vyřídím lékaře nebo jiné pochůzky,“ uvedla dcera Jitky Staníčkové Miluše Frömelová.

Během léta budou mít senioři možnost využít i zahrady, společné s dětmi z jeslí. „Je známo, že takto malé děti tíhnou ke starším lidem. Takže je klidně možné, že si při společném pobytu některé dítě najde „svého“ dědečka či babičku,“ uvedla Judita Lukešová, ředitelka Sociálních služeb Karviná, které centrum provozují.