Výbojkám, které nyní osvětlují chodníky a silnice, zvoní umíráček. Na trh se tlačí LED diody, které si získávají příznivce velmi nízkou spotřebou a stále delší životností. Výrobcům už se daří dosahovat požadované svítivosti, aby mohly nahrazovat žárovky, zářivky i výbojky.

„Ty technologie už existují a my se o ně zajímáme. Samozřejmě nám jde o to, abychom dodrželi předepsané hodnoty pro osvětlení konkrétních lokalit a současně ušetřili finanční prostředky, které si veřejné osvětlení žádá nejen na spotřebované elektrické energii, ale i na údržbě zařízení. Počítáme i s tím, že nám dodavatel zařízení nejdříve zapůjčí a my ho koupíme až pokud s ním budeme spokojeni. V současné době ještě diodová svítidla nejsou na cenové ani technické úrovni, abychom jimi plošně nahrazovali sodíkové,“ vysvětlil Zdeněk Vlček z odboru komunálních služeb havířovského magistrátu.

Veřejné osvětlení v havířovských ulicích prošlo v průběhu posledních let mnoha modernizačními kroky. V některých místech jsou technologie, které mají za úkol šetřit náklady na osvětlení v době slabého provozu.

„Taková zařízení máme na třech místech v lokalitě velkého kruhového objezdu. Snižují spotřebu u našich vysokotlakých sodíkových výbojek. Podobné snížení spotřeby by bylo možné provádět i u diodových svítidel,“ dodal Vlček.

Nahrazování stávajících sodíkových výbojek je otázkou několika let. „Nyní máme na území města 6300 světelných bodů. Drtivá většina je osazena právě vysokotlakými sodíkovými výbojkami. Nad přechody jsou halogenová bílá světla,“ doplnil Zdeněk Vlček.