Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společnost RPG nezvládá čistit střechy svých domů

Havířov /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Absolutní nezodpovědnost a neschopnost předvedli v pátek a v sobotu pracovníci společnosti RPG, kteří jsou zodpovědní za domy v centru města.

6.2.2010 17
SDÍLEJ:

Led a sníh museli za střechy shazovat hasičiFoto: Libor Běčák

Už v pátek odpoledne se vlastníka domu na Hlavní třídě snažili k činnosti přimět strážníci, kteří byli voláni k padajícímu ledu ve dvorové části. Jedna sprška poměrně velkých ledových kusů zničila osobní auto. Další visely na kraji střechy a mohly kdykoli spadnout. Zástupci RPG sice přislíbili, že na místo přijedou, zůstalo však jen u slibu.

Naprosto stejná situace se opakovala v sobotu ráno, kdy led a sníh začaly padat z domu v jiné části Hlavní třídy. O zdraví šlo lidem, kteří procházeli po frekventovaném chodníků a zákazníkům mnoha prodejen. Strážníci celý chodník uzavřeli, aby nedošlo k úrazu. Na místo přijeli hasiči, kteří začali střechu čistit s pomocí vysokozdvižné plošiny. Po dobu jejich práce museli policisté uzavřít oba jízdní pruhy a doprava byla svedena do protisměru.

Další opatření prováděli strážníci ve dvorové části, kde vyzývali majitele automobilů, aby si je z bezpečnostních důvodů přeparkovali.

I tentokrát se strážníci pokusili přimět k činnosti firmu RPG. Ta se však k práci neměla vůbec a zodpovědní pracovníci už ani neslibovali. S největší pravděpodobností spoléhají na výhodnou pojistku, ze které by se platilo odškodnění.

Zástupce RPG odmítá, že by firma nekonala a zříkala se odpovědnosti. „Je pravdou, že nejsme schopni být fyzicky na všech místech. Bohužel, těch zásahů je mnoho. Máme čtyřiadvacetihodinové hlídky, kdy naši pracovníci objíždějí riziková místa a podle potřeby tam posílají nasmlouvané firmy s technikou, nebo horolezce. Kapacita firem nebo horolezců však nestačí na pokrytí všech požadavků. Nejsme jediné vlastníci domů v regionu a jejich služeb využívají i další. Na střechy přitom nemůžeme pustit kohokoli, protože je to nebezpečné a nechtěli bychom se dočkat nějakého úrazu nebo tragédie,“ vysvětlil mluvčí RPG Petr Handl.

O pátečním případu zničeného automobilu čtěte ZDE.

Tuhé mrazy, závěje sněhu, pod jehož tíhou se bortí střechy. Vážné komplikace způsobil sníh nejen v dopravě, ale také například i majitelům domů. Lidé si stěžovali na neuklizené chodníky, rampouchy na střechách i na další nepříjemnosti, které sníh mohl způsobit.
„Kalamitní situace zasáhla i nás. Letošní zima je opravdu výjimečná a dotkla se asi každého. Naše technické čety v posledních dnech nedělají nic jiného, než odstraňují sníh, rampouchy a opravují poruchy při zamrzlých vodovodních a odpadních potrubích,“ uvedl v počátku rozhovoru Petr Handl, ředitel pro vnější vztahy realitní skupiny RPG Real Estate, největšího poskytovatele nájemního bydlení v Moravskoslezském kraji.
I když každý asi chápe, že při takových situacích nelze opravit vše a okamžitě, nečekali v některých případech nájemníci bytů na pomoc až příliš dlouho?
Naší prioritou bylo vyřešení složitých havarijních situací v co nejkratším termínu. S ohledem na klimatické podmínky jsme samozřejmě nemohli být ihned všude. Přitom jsme využívali nejen vlastní zaměstnance a techniky, kteří byli všichni stále v terénu, ale řadu externích firem s příslušnou technikou a vysokozdvižnými plošinami. Shazovat sníh ze střech a rampouchy nám pomáhali i horolezci. Ale protože ve stejné situaci se ocitli i ostatní majitelé domů či nemovitostí, kapacity specializovaných firem byly brzy vyčerpané, a na pomoc se tak muselo čekat. Priority jsme řadili podle míry postižení domů. Naši lidé i externí spolupracovníci byli během kalamity v terénu tisíce hodin a pracovali prakticky nonstop. Přestože byli nuceni řešit několik set havarijních situací, vážnější problémy nastaly jen v několika z nich.
Které případy to byly?
Největší potíže způsobily zamrzlé vodovodní trubky. Mohlo se tak stát, že někteří nájemníci byli několik dní bez tekoucí vody, než se podařilo trubky rozmrazit. Naštěstí však zafungovala lidská solidarita a sousedská výpomoc. Pouze v jednom případě se stalo, že kvůli zamrzlým trubkám zůstal bez vody celý dům s několika byty. Ale i tento problém se nám nakonec podařilo vyřešit.
Už máte vyčísleny finanční náklady, které byly potřeba k vyřešení kalamitní situace?
Jedná se o statisíce korun. Ale rád bych vyzvedl i mimořádné nasazení našich pracovníků a trpělivost nájemníků v tomto výjimečném období. I oni se zasloužili o to, že jsme předchozí týdny zvládli vcelku v pohodě a bez zbytečných emocí. (lap)

Autor: Libor Běčák

Místo události:
6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení