„Ano, nárůst HIV pozitivních v bývalém okrese Karviná je velký. Kdysi přibývalo HIV pozitivních po jednotlivcích ročně. V roce 2008 jsme měli snad 16 nebo 18 lidí s virem HIV, loni to bylo 14,“ uvedla Alena Zjevíková, vedoucí lékařka AIDS Centra v Ostravě.

Počet lidí, kteří se nechávají testovat, podle ní dosahuje několika stovek ročně.

Podle lékařky je situace alarmující. „Nejvíce nemocných je v Praze a ve Středočeském kraji. Náš region, ať už samotné Karvinsko, či Ostravsko, Opavsko nebo Frýdecko-Místecko, jsou také hodně zasaženy,“ doplnila lékařka.

Neznalost, nebo nezodpovědnost?

Příčiny šíření nemoci? Z největší části je to nechráněný sex. Především mladé dívky si podle Zjevíkové neuvědomují, že kvalitní hormonální antikoncepce, kterou mají, zabrání nechtěnému těhotenství, ale nedokáže zabránit přenosu pohlavních nemocí.

„Prevence je nedostatečná, hodně velké riziko hrozí při nechráněném sexu na jihu Evropy nebo v severní Africe. Tam je HIV pozitivních mnohem více než u nás,“ upozornila lékařka. Celkem je v kraji téměř 150 lidí, kteří v těle nosí virus HIV, a část tohoto počtu tvoří lidé z Karvinska. Přesné číslo se prý odhaduje hůře, vyšetření totiž mohou lidé podstoupit i anonymně.

„Když nahlásí pojišťovnu a své údaje, vyšetření je bezplatné. Ale pokud zaplatí, je možné udělat jej i zdarma a anonymně. Každý čtvrtek u nás funguje také poradna, kam mohou přijít lidé, nechat se zdarma a anonymně vyšetřit. Včetně nezletilých, kteří jinak potřebují souhlas rodičů,“ upozornila Zjevíková.

Ostravské AIDS Centrum je jedním ze sedmi center v celé České republice. Funguje pod Fakultní nemocnicí v Ostravě, v rámci kliniky infekčního lékařství.

„Ze zákona se má každý HIV pozitivní nebo nemocný AIDS léčit a docházet k lékaři. Takže některým z nemocných a ohrožených děláme praktické lékaře my. Jejich lékař totiž musí vědět, že člověk tuto nemoc má – a oni nechtějí chodit k běžnému lékaři,“ dodala Zjevíková.