Dokazuje to mimo jiné skutečnost, že policisté v minulých dnech zadrželi dvě dívky, které bezostyšně prodávaly marihuanu ve fastfoodu na Hlavní třídě v Českém Těšíně. Proti nákupům suroviny pro výrobu tvrdých drog v polských lékárnách však policie nic nezmůže.

„Tady u nás v Česku dostanou některé léky pouze na recept, tudíž je možné, že se snaží nakupovat jinde,“ shrnul zástupce Občanského sdružení NET v Karviné, které se zabývá problematikou drogově závislých.

Nejen možné, ale i jisté – jak potvrzují slova polských lékárníků i policie. „Ano, tito lidé k nám chodí. V průměru tři čtyři týdně. Mají již vytipované léky, které lze koupit u nás, kdežto v České republice nejsou. A když nemáme jeden, chtějí další, pokud nemáme ani ten, tak se ptají ještě po jiném. Především se jedná o léky Modafen, Sudafet nebo Acatar,“ uvedla Dorota Klimek z lékárny Pod Zamkiem v Těšíně.

Ta se nachází jen pár desítek metrů od hraničního mostu. „Prodáme jednu krabičku nebo nic. I my jsme kontrolováni našimi konmtrolními orgány. A u některých lidí už poznáme, že se jedná o narkomana nebo jeho poslíčka, na některých je to prostě vidět. A samozřejmě častokrát chtějí více krabiček – zkoušejí,“ doplnila.

Podle Doroty Klimek mají podobnou zkušenost prakticky všichni kolegové lékárníci podél celé hranice. „Píšou a volají nám až z Ratiboře. I tam chodí lidé a ptají se na různé léky, které mohou použít k vaření drog, hlavně na ty, které obsahují látku pseudoefedrin,“ popsala situaci lékárnice.

Záleží ovšem na konkrétním místě. Jsou i takové lékárny, kam Češi téměř nevkročí. „K nám jestli přijde jeden nebo dva lidé z ČR za měsíc, je to hodně. Ale vím, že před časem se mladí lidé, hlavně z Polska, zajímali o sirup, který jim pomáhal v učení před zkouškami. Došlo to až tak daleko, že jinak neškodný a běžný sirup je nyní pouze na předpis,“ uvedla Katarzyna Gabryś z lékárny Medea v Těšíně.

Loni na podzim skončilo v rukou české policie hned 11 vařičů pervitinu, kteří chodili na nákupy volně prodejných léků a tablet právě do polských lékáren. „Momentálně probíhá vyšetřování, shromažďujeme důkazy a vyžadujeme znalecké posudky. Do rukou státního zástupce se případy dostanou zřejmě v březnu,“ uvedl vyšetřovatel Libor Cieslar.

Z jedenácti obviněných jich je už osm ve vazbě. „Ostatní nenaplnili důvody vazby, takže jsou vyšetřování na svobodě,“ doplnil.

V těchto případech se podle jeho slov ale nejedná o ztracené existence, nýbrž o lidi, které je možné zařadit do rodin z dobře situované střední třídy. Přestože lidem, kteří takto nakupují, hrozí několikaleté vězení, ani to je od nákupů neodradí.

Proti nákupům suroviny k výrobě drog jsou však čeští policisté bezmocní. „Samozřejmě o této praxi víme, ale nemůžeme to nikomu zakázat. Není na tom nic nelegálního. My můžeme zasáhnout až v případě, že zjistíme, že se z těch surovin vyráběly drogy,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.