„Líbí se mi, že se vedení radnice daří bez vyvolávání zbytečných emocí naplňovat závazky českého státu vůči národnostním menšinám, které má jako člen Evropské unie,“ řekl Kocáb.

Poznámku starosty Víta Slováčka, že stát přijal na sebe závazek ochrany menšin i jejich jazyka, ale samotnou realizaci ponechal na samosprávách, ministr označil za zajímavou.

„To není šťastné řešení, a i proto to vyvolává tolik emocí nebo i nevolí. Zavedení dvojjazyčných nápisů měly realizovat státní orgány, případně to příslušnou právní normou přímo nařídit obecním úřadům. Pak by bylo vše jasné a vyhnuli bychom se diskusím, zda dvojjazyčné nápisy ano nebo ne,“ uvedl starosta Slováček.

Debata se točila rovněž kolem problematiky ničení polských nápisů a dvojjazyčných tabulí při označení obce a veřejných budov. Podle Kocába nejde o nijak závažný rozsah a jde spíše o projevy vandalství.

Místostarosta Stanislav Folwarczny řekl, že problémem ničení nápisů v menšinovém jazyce by se neměli zabývat politici, ale policie.

„Bohužel, ta nebyla ještě ani jednou úspěšná, spíš se projevuje bezzubě. Už rok fungují na internetu stránky, jako např. Nenávidím Poláky a kriminalisté tvrdí, že autory nejsou schopni vypátrat, přitom to umí, pokud jde o jinou kriminální činnost v oblasti internetu,“ uvedl místostarosta Folwarczny.

Před polednem ještě ministr Michael Kocáb zavítal na besedu s českotěšínskými školáky a na odpoledne měl naplánované setkání se zástupci Kongresu Poláků.