Zatím je do něj v celém okrese zapojeno 25 škol. „V celé republice jich máme asi 1600,“ uvedl ředitel společnosti Lactea Michal Němec. Projekt, hrazený zčásti z peněz Evropské unie, zčásti z místních zdrojů, je pro školy přístupný pouze na základě přihlášky. Nic dalšího udělat nemusí, děti přitom po celý rok budou pravidelně dostávat ovoce a zeleninu či šťávy. Na rozdíl od podobného projektu, kdy si děti mohou koupit levnější mléko, než v obchodech, v tomto případě je vše naprosto zdarma. Školy se nebojí ani toho, že by se s ovocem plýtvalo.

„Ovoce pro děti určitě není nic špatného. Zvlášť, pokud je to zdarma. Informace se k nám dostala mailem, dohodli jsme se, že se přihlásíme. Ovšem přihlášku jsme teprve před nedávnem odeslali, podrobnosti se máme dozvědět v nejbližší době. Zatím jsme tedy žádnou zásilku ovoce a zeleniny nedostali. Ale to je ještě brzy,“ uvedl David Badura, zástupce ředitele karvinské ZŠ U Studny, kde je na prvním stupni 153 dětí.

Také na ZŠ Havlíčkova v Českém Těšíně souhlasí s názorem, že ovoce pro děti je důležité. „Samozřejmě se vždy najde někdo, kdo ovoce vyhodí nebo zničí a nevyužije ho tak, jak má. Stejně jako na obědě někdy děti vracejí kus nesnědeného masa. Ale pro ty, kdo toho budou chtít využít, to jistě přínosem bude,“ uvedl ředitel školy Marek Grycz.

Titul Zdravá škola přiměl ke vstupu do projektu ZŠ Dr. Edvarda Beneše v Bohumíně. „Vzhledem k tomuto titulu si svým způsobem nemůžeme dovolit se takového projektu nezapojit. Samozřejmě se také bojíme, aby děti ovoce někde nepohodily. Ale to bychom mohli vyrušit spoustu věcí, kdybychom se báli. Spíše je důležitá prevence – mluvit, mluvit a mluvit. Navíc, rodiče jsou projektem nadšeni,“ uvedla ředitelka školy Barbora Bolcarovičová.

Různý přístup škol vidí i organizátor. „Některé školy sepíší smlouvu hned. Jiné jsou ale opatrnější a sondují například mezi rodiči, ptají se,“ řekl Michal Němec.

Ti, kdo chtějí z projektu mít užitek ještě v tomto školním roce, již bohužel termín uzávěrky takzvaně prošvihli – byl v sobotu 20. února. Do konce května se ale mohou hlásit školy, které chtějí projektu využít od září 2010.