Úřady se takto snaží zlepšit stav ovzduší v průmyslové aglomeraci Ostravska a Karvinska. Regulačním řádem jsou už povinny se řídit teplárny a elektrárna patřící firmě Dalkia a provoz Elektrárny Dětmarovice, spadající pod energetický gigant ČEZ, dále pak Teplárna společnosti Energetika Třinec.

„Kvůli zařazení do ústředního regulačního řádu při vyhlášení signálu regulace důsledně kontrolujeme zaplachtování aut při převozu všech prašných materiálů, na skládce paliva neprobíhá tzv. hutnění – tzn., neprobíhá udusávání, přerovnávání paliva, či podobné úpravy za pomoci buldozerů apod.,“ vysvětlila Alice Lutišanová, mluvčí slupiny ČEZ, která provozuje Elektrárnu Dětmarovice.

Jeden z největších znečišťovatelů ovzduší na Ostravsku, společnost ArcelorMittal, navíc minulý týden oficiálně oznámil, že investuje do odprášení jednoho ze svých provozů v ostravských hutích miliardu korun. Do konce roku 2012 by se tak měl snížit objem prachu vypouštěný z komínů a provozů ArcelorMittalu o 400 tun ročně.

Kampaň za zlepšení stavu ovzduší na Ostravsku a Karvinsku byla minulý týden podpořena návštěvou ministra životního prostředí Jana Dusíka, který se v Ostravě setkal s hejtmanem Jaroslavem Palase a dalšími místními politiky. Při této příležitosti slíbil, že stát dá na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji miliardy korun z prostředků Evropské unie.

„Chceme, aby peníze z evropských fondů vyčleněné pro oblast životního prostředí byly využity v Moravskoslezském kraji, kde je ovzduší špatné. Budeme proto spolu s krajem hledat řešení, jak tyto finance využít v tomto regionu,“ poznamenal ministr Jan Dusík s tím, že celkem je v operačním programu k mání šestnáct miliard korun a velká část z této částky by měla jít právě do ovzduší.

Komunální politici iniciativu státu i samotné firma ArcelorMittal vítají. „Každou zprávu o krocích ocelářského gigantu, které zlepší životní prostředí, samozřejmě vítám. Dlouhou dobu jsme na firmu Mittal v tomto směru naléhali a myslím si, že tlak obcí, ale také státu, měl v tomto směru svoji váhu. Firma chce mít v regionu dobré jméno a tímto počinem si ho určitě vylepší,“ řekl primátor Havířova František Chobot.

Právě Havířov a ostravské čtvrti Bartovice a Radvanice jsou nejvíce zasaženy zplodinami z komínů této ostravské huti. Obyvatelé Havířova i Ostravy loni proti znečišťování vzduchu ostravskými hutěmi veřejně protestovali.

To podle náměstka karvinského primátora, jenž má na starost životní prostředí, Dalibora Závackého, tato opatření pro zlepšení ovzduší na Karvinsku zdaleka nestačí. „Podle mého názoru, který mám ovšem podpořen měřeními hygieniků, jsou daleko větším problémem drobní znečišťovatelé. Takže dokud se nebude samospráva moci opřít o zákonné normy, jež by umožňovaly kontroly topenišť v rodinných domcích, nic se nezlepší. Alespoň ne výrazně,“ tvrdí Závacký.

Podle něj právě domkaři se zásadní měrou podílejí na znečišťování ovzduší v Karviné a okolí. A to nejvíce během topné sezony. „Podle výsledků měření, byť z roku 2008, se na domkaři podíleli na tvorbě emisí polétavého prachu v ovzduší 66 procenty,“ přiblížil náměstek Dalibor Závacký.