A pokud zjistí, že dítě nemá osvojeny tyto základní hygienické návyky, snaží se je to naučit. Během každoroční akce nazvané Měsíc hygieny, která v únoru probíhá v Komunitním centru Slezské diakonie v Bohumíně, se děti ze sociálně slabších vrstev učí základním návykům hygieny – mnohdy je to totiž doma nikdo nenaučí.

„Děti většinou znají jen základy hygienických návyků, my se snažíme o rozvoj. A také o to, aby věci jako čištění zubů, mytí rukou či pravidelné sprchování a mytí vlasů braly automaticky,“ řekla Silvia Rontóová z Komunitního centra. Asi dvacítka dětí tak dostane do rukou zubní kartáček s pastou a prakticky si vyzkouší pořádné čištění zubů.

„Dětem názorně ukazujeme, jak se například čistí zuby, myjí ruce, vysvětlujeme jim, proč je hygienu nutné udržovat. Pro snadnější osvojení hygieny jsme si společně s dětmi vytvořili nástěnku. Na ní jsou kromě pravidel hygieny také říkanky a obrázky. I ty jsme vymysleli spolu s dětmi,“ popsala Rontóová.

Koordinátorka Komunitního centra Anna Kolajová říká, že děti jsou novou zkušeností okouzlené. „Vždy jsou akcemi tohoto druhu nadšené. Rychle si hygienu osvojují,“ říká Kolajová.

Jak dlouho jim ale nadšení a pevná vůle bez podpory doma vydrží? „Těžko říci. Obecně vzato mohu potvrdit, že nejen o hygienické záležitosti, ale i o gynekologické přednášky a podobná témata je u nás vždy velký zájem a spousta otázek,“ upozornila Kolajová. Najdou se ale i takoví, kteří na čistotu příliš nedbají.

Navíc lidem v bytech nižší kategorie navíc často ani neteče teplá voda, takže se jim hlavně v zimě „pod sprchu“ příliš nechce. I když vynechat ji, to dobrý nápad rozhodně není.

Dětem, které se pořádně nemyjí (a nejen jim), podle zkušeností pracovníků Komunitního centra hrozí nákaza nejrůznějšími nemocemi. „Nejčastějším problémem romských dětí jsou vši. Kvůli nemytým rukám zase mohou dostat průjmy, žloutenka, afty a další,“ upozornila Rontóová.