„Naléhavě vás vyzývám ihned k zastavení kácení stromořadí, plánovaného na úterý 23. února Technickými službami Karviné na Slovenské ulici,“ píše Kořínek v pondělním e–mailu úřadům i médiím.

Výzvu doplnil i popisem: „Stromořadí na tomto sídlišti je pravidelně téměř každoročně decimováno značnými ořezy a především častým kácením, a to bez nové výsadby. V několika případech z minulých let byly káceny a ořezávány stromy z důvodu údajného stínění bytů. Stromy v zástavbě domů výrazně mizí, a to bez jakékoliv náhrady,“ stěžuje si.

Obává se také, že při dalším pokračování kácení bude zmíněná část ulice bez stromů a lidé z protějších domů ztratí kromě zeleně také určité soukromí. „Bude to z důvodu relativně blízké zástavby domů. Přitom relativně nedávno byla zpracována studie na zlepšení kvality života na sídlišti v Karviné Hranicích, která je však v rozporu s uvedenou likvidací zeleně a vytvářením příznivého prostředí,“ doplnil Kořínek.

Emotivní výzvu muže obdrželo také vedení města. „Plánované kácení 5 stromů je zcela legální a přála si jej už léta většina lidí v místě. Jediný, kdo je proti, je pan Kořínek…,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

„Kácené topoly jsou už staré, většina je nezdravých a mohou ohrožovat chodce. Pokud by se něco stalo, nesli bychom odpovědnost my. Z lokality jsme pravidelně dostávali stížnosti a petice alergiků a obyvatel, kterým stromy stínily, podepsané desítkami lidí,“ dodala Swiderová.

Město by dle jejích slov za topoly ještě letos vysadilo stromy nové. „Nicméně akce pana Kořínka způsobila jediné: opět se musíme ptát tamních občanů, zda kácení chtějí a prozatím ho pozastavíme,“ řekla Swiderová.

Slovům Kořínka kontruje město také tvrzením, že každý starý strom nahrazuje město novým. „Město ctí zásadu, že každý vykácený strom bude nahrazen novým, nebo větším množstvím nových stromů. Nikdy nekácíme stromy zdravé a hodnotné,“ shrnula Swiderová.