„Blížily se Vánoce a já se moc těšila na tradiční společné rodinné posezení u vánočního stromku. Mám dvě dospělé dcery, obě bydlí v Praze a syna, který je často na pracovních cestách. Minulý rok, ale vše dopadlo jinak. Osmnáctého prosince jsem měla návštěvu. Byla u mne kamarádka s manželem. Při odchodu jsem je doprovodila k brance zahrady. A pak se to najednou stalo. Uklouzla jsem a spadla tak špatně, že jsem si zlomila ruku v zápěstí a nohu v krčku. Postavit jsem se nemohla. Naštěstí moji přátelé to viděli a okamžitě mi poskytli nezbytnou pomoc a zavolali sanitku. Ta mě odvezla do havířovské nemocnice,“ vzpomíná osmašedesátiletá důchodkyně Alžběta Kijonková z Karviné na nešťastnou chvíli, která na nějaký čas změnila její život.

Byla operována na chirurgii, kde si také poležela tři týdny a pak ji přeložili na nově otevřenou LDN. Na pokoji pobývá s dalšími dvěma pacientkami, o deset let starší Albínou Czapkovou a třiaosmdesátiletou Alžbětou Némethovou. „Nemáme žádné problémy. Jsme v pohodě. Vzájemné porozumění je zde velmi důležité,“ říkají svorně všechny tři ženy. S poskytovanou péčí na oddělení jsou maximálně spokojené. „Přístup personálu je výborný. Lékaři se starají, sestřičky jsou moc hodné,“ pochvalují si.

Pobyt v LDN je stanoven maximálně na tři měsíce. „V Karviné mám sestru. Ta je, ale o deset let starší, takže by mi moc pomáhat nemohla. Nyní se učím chodit pomocí vysokých berlí. Chci být co nejlépe připravena na normální život bez cizí pomoci. V Praze na mě už čekají děti. Pravidelně mi telefonují stejně jako i syn. Určitý čas budu u nich bydlet. Mohla bych tam zůstat i natrvalo. Jsem ale zvyklá na svůj domov. Mám spoustu známých a bydliště bych už neměnila,“ pokračovala ve svém vyprávění paní Kijonková a ještě dodala: „Pocit, že člověk ani v neobvyklé životní situaci není osamocen a nemusí přemýšlet nad tím, jak dál po propuštění z nemocnice, mi dodává energii a chuť se co nejdříve uzdravit,“ skončila svůj příběh.

„Snažíme se udělat maximum, hlavně co se týká zlepšení soběstačnosti a kvality života našich pacientů, aby byli co nejlépe připraveni na návrat do domácího prostředí. Věřím, že se nám to bude dařit,“ uvedla primářka havířovské LDN Katarzyna Hanzlíková.