„Opravené prostory jsme otevřeli právě před týdnem. V sále se dveře netrhnou, až do konce plesové sezóny jsou všechny víkendy zadány a plesy vyprodány,“ upozornil starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Taneční sál prokoukl ve všech směrech. „Nechali jsme kompletně vyměnit interiér – od podlah, elektroinstalace přes stropní konstrukce až po vybavení,“ popsal investiční technik obce Marián Franko.

Náklady na celou akci se vyšplhaly na více než 10 milionů korun. Z toho pouze milion a půl zaplatí obec, další náklady jsou hrazeny z evropské dotace.

Rekonstrukce udělala radost nejen tanečníkům, ale i místním malým i velkým čtenářům. Knihovna totiž až dosud sídlila v nevyhovujících prostorách v domku u hlavní silnice a nově mají čtenáři lepší prostor pro čtení, studiu a půjčování knih. „Knihovna má teď více prostoru na knihy a další literaturu, a taky novou studovnu. Ta tady dříve neexistovala,“ upozornil Buzek.

Právě studovna s kapacitou 22 lidí má k dispozici také projekční techniku pro knihovnické lekce a přednášky a nabízí také bezplatný přístup k internetu. „Studovna plní rovněž funkci informačního centra obce, jehož služby se budou dále rozšiřovat,“ konstatoval starosta Buzek.

V informačním centru jsou k dostání knihy o obci, mapy, upomínkové předměty a další zajímavosti.

Zrenovovaná knihovna nemá v nových prostorech o čtenáře nouzi. Jen během předešlého týdne se zaregistrovalo celkem 160 nových či staronových čtenářů. „Sídlíme teď v centru, takže mají lidé snadnější dojezd i parkování. Někteří čtenáři jsou zcela noví, jiní se přihlásili znovu – přestože nějaký čas nechodili vůbec,“ popsala knihovnice Karin Anýžová.

Dodala, že v předchozích prostorech jí chyběly i regály, takže některé knihy byly tak různě poskládané. „Teď jsou všechny přehledně seřazené,“ pochvaluje si knihovnice.