Menší letoun kroužil na městem od 20. hodiny až do středečního rána. Jednalo se o stroj Cessna TU 206 F z Hradce Králové, který měl na palubě aparaturu vyhodnocující teplotní rozdíly. "Jedná se jeden z našich strojů, které používáme pro tyto práce. Letadlo je vybaveno termovizní kamerou. V tomto případě se jednalo o zakázku pro Havířovskou teplárenskou společnost. Neměřily se úniky tepla z objektů, ale mapovala se potrubní síť na území města. Termovize v tomto případě slouží k monitorování stavu rozvodů tepla. Na záznamech je mimo jiné možné detekovat vznikající problém a zasáhnout ještě před případnou mimořádnou událostí," potvrdil Marcel Janoš z firmy Argus Geo systém.

Letadlo provedlo vždy několik průletů po naprosto stejné trase od Šumbarku přes centrum Havířova do Těrlicka. Nad přehradou se otočilo a po stejné trase se vracelo zpět. Posádka si vždy zhruba po dvou hodinách letu dělala na mošnovském letišti pauzu na dotankování paliva. Pak se však znovu vydala do vzduchu a pokračovala v práci. "Letadlo létá v přesně vymezeném prostoru, který připomíná síť, aby zmapovalo celou požadovanou oblast," dodal Janoš.

Oficiální pracovní činnost posádky letadla potvrdila už v průběhu snímkování také pracovnice Řízení letového provozu mošnovského letiště: "Máme to tady nahlášeno jako takzvaný fotolet. Přesnou činnost však neznáme. Souvisí však s měřením úniku tepla. Létat by měli snad až do rána."

Některým lidem se opakované přelety letadla na domy nelíbily. "Několik občanů se večer dotazovalo, co se děje, někteří si stěžovali na hluk, který letadlo působilo. Máme potvrzeno, že se jednalo o ohlášený a schválený let," řekla ještě večer policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Už večer se někteří zasvěcení lidé bavili na účet havířovského zastupitele Jiřího Špiříka, kterého podezírali z toho, že letoun nad město objednal právě on. Špiřík totiž na zasedání zastupitelstva opakovaně navrhoval, aby se termokamera využívaná městskou policií použila k měření úniků tepla z objektů ve městě. „Když už tu kameru máme, mohla by být užitečná třeba i pro takový účel,“ navrhoval.
Zda se zastupitel o noční letecké měření skutečně zasadil, zatím nebylo potvrzeno. Mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková však už ve večerních hodinách odmítla, že by si měření objednala radnice. „O tom, že by město nějaké měření úniků tepla objednávalo, skutečně nic nevím,“ odpověděla na dotaz Deníku.

Jak se ukázalo, nejednalo se o akci žádného jednotlivce, který by se chtěl kochat pohledem na fotografie nočního Havířova. Na snímcích budou žlutočervené čáry křižující celé město, tak jak je jím vedeno teplovodní potrubí. Objednavatelem totiž byla Havířovská teplárenské společnost (HTS).

"Využili jsme příznivého počasí, kdy zem už nepokrývá sníh, ale současně je dostatečný teplotní kontrast mezi teplotou povrchu země a naším teplovodním potrubím. Letecké termovizní snímkování jsme zvolili jako efektivní způsob zmapování naší potrubní sítě. Vypracování geografického informačního systému nám ukládá zákon. Noční snímky budou spojeny s klasickými mapami, z čehož vzejde přesný plán naší sítě. Prioritně tedy nešlo o o hledání úniků tepla," řekl mluvčí HTS Martin Navrátil.

Ukázka termovizních snímků z leteckého fotografování je ve fotogalerii. Snímky nepocházejí z Havířova.