Město spoléhá na to, že majitelé si musí své ztracené psy hledat sami. Úředníci karvinského magistrátu při nalezení a identifikaci psa sice posílají údajně majiteli telegram s vyrozuměním, ale žádnou evidenci o tom nevedou. Redakce Deníku má k dispozici informace, které postup radnice přinejmenším zpochybňuje.

„V září se nám zaběhl pes Rex. Byl to domácí mazlíček a my ho hledali všude. Samozřejmě jsme osobně vyrazili i do útulku v Karviné. Následně jsme ještě volali a dívali se na internet. Nikde jsme ho nenašli, ale nadále jsme žili v naději, že vše dobře dopadne. V karvinském útulku nás navíc ujistili, že když je čipován, tak v případě objevení budeme okamžitě informováni. Když už jsme ho oplakali, tak jsme ho k velkému úžasu našli po čtyřech měsících na webu. Nechápu, jak je to možné, že nás nikdo neupozornil. U nás je navíc pořád někdo doma, takže telegram bychom přijali osobně a už vůbec by se nestalo, aby ho někdo vyhodil,“ uvedla majitelka Rexe Radmila Friedlová.

Té se navíc nelíbí, že vyhláška města stanoví povinnost čipování, ale dál už nic neřeší. „Myslím si, že město by mělo ve vyhlášce jasně stanovit i další postup a určit jak bude majitel informován,“ dodala Friedlová.

Postaveno na hlavu

Na karvinské radnici pochybení odmítají. „Jestliže je pes čipován, my po jeho nalezení posíláme majiteli neprodleně telegram. Mnohdy pejsky majitelům dokonce přímo dovezeme. Přitom není naší povinností ani majitele hledat. Ten se musí starat sám. Jestli někdo tvrdí, že telegram nedostal, tak ho možná nevědomky vyhodil s reklamními letáky,“ uvedla úřednice odboru místního hospodářství Věra Horvátová, která zároveň přiznala, že žádné potvrzení o zaslání telegramů nearchivuje.

Otázkou je, proč magistrát raději neposílá levnější doporučené dopisy, které zároveň zaručují i potvrzení o doručení a neinformuje pravidelně o tom, že pánům zaběhnutého pejska vzniká vůči městu dluh za ustájení jejich čtyřnohého miláčka v přeplněném útulku.