Tento závěr vyplývá například ze studie EIA, která se právě vlivem na životní prostředí zabývá. „Fungicidní emise dosud z ocelárny unikaly do ovzduší, tím že dojde k novému řešení, takzvané kapotáži, která bude zachytávat tyto emise pod střechou, tak se o 90 procent sníží tyto emisní procesy. Modernizace je ekologickou záležitostí a nevidíme v ní žádný větší problém,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice Pavel Klimovič.

Před pár týdny dostali poslední možnost vyjádřit svůj názor k plánované modernizaci také bohumínští obyvatelé. Ti však žádné připomínky k modernizaci ocelárny nevznesli. „Písemné stížnosti, námitky nebo připomínky z řad veřejnosti se proti modernizaci ocelárny ŽDB Group neobjevily. Podle zpracované studie bude zmodernizovaná ocelárna splňovat všechny limity a nebude mít negativní vliv na životní prostředí,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

Ve startu rekonstrukce nyní brání už jen vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. K tomu by mělo dojít na přelomu letošního února a března. Přestavbu by tak podle bohumínské radnice mohla firma ŽDB zahájit během dubna. Kdy k realizaci ale skutečně dojde, je zatím ve hvězdách. Zástupci společnosti se totiž odmítli k věci vyjádřit s tím, že se jedná o strategickou záležitost, kterou se nehodí komentovat. To, že by se díky případné modernizaci mělo pomoci ovzduší ve městě, zdejší radní logicky přivítali.

„Jakoukoliv modernizaci stávajících nevyhovujících provozů město vítá, vždyť právě ovzduší je to, co nás v Bohumíně a celém kraji nejvíce trápí. A touto investicí by došlo k výraznému snížení emisí, přestože s tím souvisí i růst výroby. Druhým pozitivem je samozřejmě vliv na zaměstnanost. A tak jediné negativum je zvýšená doprava materiálu a zde podmínkou města bylo, aby se 90 procent materiálu, který bude ocelárna pro svou zvýšenou produkci potřebovat, přepravovalo výhradně po železnici,“ shrnul starosta Bohumína Petr Vícha.