„Počet lidí propuštěných za konzumaci alkoholu v pracovní době meziročně prudce vzrostl. Alkohol se oproti roku 2009 dostal v žebříčku důvodů propuštění ze zaměstnání z osmnáctého na šesté místo,“ uvedla Zuzana Ducháčová z agentury Commservis.com.

Ta do svého výzkumu zařadila i dvě firmy z Karvinska. A potvrdilo se, že roste počet lidí, kteří pijí v pracovní době nebo přijdou již s promile v krvi. Zatímco dříve byl z důvodu pití propuštěn jeden nebo dva lidé ročně, teď se to podle informací firem zvedlo na šest lidí během dvanácti měsíců,“ popsal Tomáš Zdechovský, specialista na krizové řízení.

Odmítl upřesnit, o které firmy se jedná, řekl pouze, že se zabývají zpracovatelským průmyslem. „Nemůžeme uvést názvy firem, protože jsme k mlčenlivosti vázáni smlouvou,“ dodal.

Podle něj je speciálně na Karvinsku masivní trend zaměstnavatelů provádět dechové zkoušky zaměstnanců na alkohol. „Důvod je prostý: zdejší průmyslové firmy v době krize hůře hledají odbyt, a proto musí snižovat stavy. Personalisté si proto dobře rozmyslí, které lidi si ponechají. Proto se začaly dělat dechové zkoušky a požadují od svých lidí spolehlivost,“ doplnil Zdechovský.

Zákon přitom ukládá, že zaměstnanec nejen nesmí pít na pracovišti, ale ani nastupovat do práce pod vlivem alkoholu.

Důvodem k většímu pití bývá strach ze ztráty zaměstnání a selekce při vybírání těch, kdo takzvaně „nepřežijí“. To, že se lidé bojí ztráty zaměstnání nebo na ni reagují, vyplývá i ze statistik Modrého kříže, organizace, která pomáhá lidem z problémů s alkoholem.

„Kvůli ztrátě zaměstnání vinou alkoholu k nám přišlo asi deset procent lidí. Stejné množství lidí patří do skupiny, která začala mít problémy s pitím poté, co o zaměstnání přišla,“ popsal Michal Zvonař z karvinské pobočky Modrého kříže.

Ze statistik také víme, že 42 procent, tedy největší počet klientů Modrého kříže, sice práci ještě má, ale přesto pije přes míru. „Těmto lidem tak reálně hrozí, že o práci přijdou,“ doplnil Zvonař.

Stále častěji kontrolují dechové zkoušky zejména u řidičů z povolání policisté.

„Přesné statistiky sice nevedeme, ale kontroly děláme. Například loni jsme v Orlové při kontrole řidičů autobusů jednoho řidiče s promile v krvi odhalili,“ popsala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Dopravci si kontroly dělají sami. „Jsou namátkové. Mimo jiné i tehdy, když řidič přijde do práce později,“ uvedl vedoucí dopravního úseku ČSAD Karviná Roman Kula. Reakce na alkohol v krvi je různá.

„Pokud je to bezproblémový člověk a měl jen malé promile, uvažujeme o přeřazení na jinou funkci do doby vrácení řidičského oprávnění. V ostatních případech se s dotyčným zaměstnancem samozřejmě rozloučíme,“ doplnil Roman Kula.

Jen v ojedinělých případech se s alkoholem opojenými lidmi na pracovišti setkávají ve společnosti OKD. „Měsíčně provedeme tisíce kontrol pomocí obdobných detekčních přístrojů, jaké má k dispozici policie. Selhání jednotlivce by mohlo mít v našich podmínkách obrovský dopad na bezpečnost provozu. Alkohol byl na pracovišti zjištěn pouze v ojedinělých případech,“ uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol.